موزه تای هوا پوکت (تایلند) - دور زمین

موزه تای هوا پوکت (تایلند)

موزه تای هوا پوکت (Thai Hua Museum) در جاده کرابی قرار گرفته است. ساختمان این موزه یکی از معدود ساختمان‌های ساخته شده با سبک معماری چینی‌پرتغالی در پوکت است که ظاهری جذاب و زیبا دارد و به خوبی حفظ شده است. این ساختمان که به تازگی بازسازی شده، زمانی یک مدرسه چینی زبان بوده است. این روزها این ساختمان به عنوان موزه، فضای نمایشگاهی و محلی برای برپایی گاه به گاه رویدادهای مختلف استفاده می‌شود. در سال 2008، موزه تای هوا جایزه‌ای ویژه از طرف اتحادیه معماری سیام برای نقش بینظیرش در حفظ هنرهای معماری دریافت کرد.

موزه تای هوا پوکت (تایلند)

موزه تای هوا یک حیاط داخلی جذاب و بدون سقف دارد. نورگیرهای بدون سقف در داخل خانه‌ها یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های این نوع بناهای چینی‌پرتغالی بوده‌اند. این حیاطها کمک می‌کردند هوا در داخل خانه جریان پیدا کند و خانه خنک نگه داشته شود، به خصوص در تابستان‌ها. یک باغ دوست‌داشتنی هم در این موزه وجود دارد که در آن مسافران تور تایلند می‌توانند ابزارهای بزرگ و سنگین و ماشین‌هایی که در سال‌های دور معدن‌کاری قلع در پوکت استفاده می‌شدند را ببینند. در داخل موزه بیش از ده‌ها اتاق نمایشگاهی جذاب و فیلم‌های کوتاه به زبان چینی و تایلندی با زیرنویس انگلیسی در هر دو طبقه ساختمان وجود دارد. این موزه به مسافران تور پوکت تصویری کامل از تاریخ این جزیره را از زوایای مختلف و با بازگو کردن رابطه چین و پوکت، داستان ساخته شدن تای هوا به عنوان اولین مدرسه چینی زبان در پوکت، ساختمان‌های ساخته شده در جزیره با سبک معماری چینی‌پرتغالی، جشن‌های سنتی پوکت و همچنین غذاهای محلی نشان می‌دهد.

تقریبا تمام چینی‌های پوکت سرزمین خودشان را به خاطر فقر ترک کرده بودند. بیشتر آنها از استان فوجیان و شهرهایی مانند فوژان و شیامن به پوکت آمده بودند. از آنجا که پوکت جزیره‌ای نسبتا کوچک است، راحت می‌توان دریافت که خانواده‌های شناخته‌شده و صاحب نفوذ جزیره با پس‌زمینه‌ای چینی، از کدام منطقه به اینجا مهاجرت کرده بودند. مسافران تور پوکت می‌توانند این را در یکی از اتاق‌های نمایشگاهی این موزه ببینند. در میان خانواده‌های سرشناس مهاجر می‌توان به Aikwanich (صاحبان هتل دایموند کلیف در پاتونگ و Cheraim Spa Village روبه‌روی مرکز خرید سنترال فستیوال) و خانواده Hongsyok (صاحبان زمین گلف پوکت کانتری کلاب در کاتو ) اشاره کرد.

موزه تای هوا تحت مدیریت بنیاد Kusonsongkhroh فعالیت می‌کند. این بنیاد که با نام Lok Xian Kok هم شناخته می‌شود، یک سازمان خیریه با تاریخی طولانی است؛ تاریخی که به دوره معدن‌کاری در پوکت می‌رسد. این موزه توسط گروهی از تاجران چینی مهاجر بنا نهاده شد. قصد اصلی آنها کمک به دیگر مهاجرین نه چندان خوش‌شانس و بهبود وضعیت زندگی این جزیره‌نشینان با ساخت مدرسه و بیمارستان بود. آنها هنوز هم در مسیر به ثمر رساندن این ماموریت پیش می‌روند. موزه تای هوا در شماره 28 جاده کرابی در شهر قدیمی پوکت قرار گرفته است. این موزه از خیابان معروف رومانی و عمارت چینپراچا به اندازه یک پیاده‌روی کوتاه فاصله دارد. فضای پارکینگ مجموعه تا ساعت 17.30 به روی مسافران تور تایلند باز است.

وبسایت
thaihuamuseum.com
ساعات بازدید
هر روز از 9 تا 17
انتشار: 18 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 23 آبان 1400 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 160

به "موزه تای هوا پوکت (تایلند)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موزه تای هوا پوکت (تایلند)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید