تاج محل (هند) - دور زمین

تاج محل (هند)

رابیندرانات تاگور آن را قطره اشکی بر گونه ابدیت توصیف کرده است؛ رودیارد کیپلینگ در وصف آن نوشت تجسم هر آن چه که پاک و خالص است؛ در حالی که خالقش، شاه جهان، گفته بود این بنا اشک بر چشمان ماه و خورشید جاری خواهد کرد. هر سال مسافران تور هند که تعدادشان بیشتر از دو برابر جمعیت آگرا می‌شود، از دروازه‌هایش عبور می‌کنند تا از یکی از ارزشمندترین فرصت‌های زندگیشان بهره برده و سازه‌ای را ببینند که در یک توافق گسترده و نانوشته جمعی، به عنوان زیباترین ساختمان جهان در نظر گرفته می‌شود. از میان آنانی که از تاج محل (Taj Mahal) دیدن می‌کنند، اندک شمارند کسانی که ناراضی بر می‌گردند.

تاج محل (هند)

تاج محل توسط شاه جهان و به عنوان یادبودی برای همسر سومش ممتاز محل (ارجمند بانو) ساخته شد، کسی که در زمان به دنیا آوردن چهاردهمین فرزندشان در سال 1631 از دنیا رفت. مرگ ممتاز چنان قلب پادشاه را در هم شکست که می‌گویند موهایش یک شبه سفید شد. ساخت تاج محل در همان سال شروع شد؛ اگر چه گفته می‌شود ساخت بنای اصلی در مدت 8 سال انجام گرفت و در آخر کل این مجموعه در سال 1653 تکمیل شد. نه خیلی دور بعد از پایان ساخت این بنای باشکوه، پسر شاه جهان یعنی اورنگ زیب عالمگیر پادشاهی را از پدر گرفته و او را در قلعه آگرا زندانی کرد، جایی که جهان در واپسین روزهای زندگانیش تنها می‌توانست از چارچوب یک پنجره به آفرینش زیبایش خیره شود. بعد از مرگش در سال 1666، شاه جهان در خود تاج محل و در کنار ارجمند بانوی دوست‌داشتنیش به خاک سپرده شد.

برای ساخت تاج محل حدود 20 هزار نفر از هند و آسیای مرکزی به کار گرفته شدند. متخصصان از دورترین نقاط دنیا مانند اروپا به اینجا آورده شدند تا صفحات مرمرین مجلل و زیبا و پرچین‌کاری‌ها (نوعی خاتم‌کاری با سنگ‌های قیمتی و مرمر) را با به کار بردن هزاران تکه سنگ قیمتی انجام دهند. تاج محل در سال 1983 به عنوان میراث جهانی در یونسکو ثبت شد. در پیش چشم مسافران تور هند، این بنا همین امروز هم به اندازه زمانی که ساخته شد، زیبا، باشکوه و بی‌نظیر به نظر می‌آید. البته یک پروژه بازسازی خیلی گسترده در اوایل قرن بیستم در اینجا انجام شد.

رفتن به تاج محل در تور هند

توجه داشته باشید که تاج محل در زمان برگزاری نماز جمعه در مسجد، به روی افراد غیر نمازگزار بسته است. شما می‌توانید از طریق دروازه‌های غربی، جنوبی و شرقی به این مجموعه دسترسی داشته باشید. گروه‌ها معمولا از طریق دروازه‌های شرقی و غربی وارد مجموعه می‌شوند. مسافران مستقل تور هند می‌بایست به سراغ دروازه جنوبی بروند که نزدیک‌ترین دروازه به تاج گنج (منطقه اصلی هتل‌های ارزان قیمت) است. دروازه جنوبی عموما صف‌های کوتاه‌تری نسبت به دروازه غربی دارد. دروازه شرقی هم کوتاه‌ترین صف‌ها را دارد اما این استقبال محدود به این خاطر است که باجه فروش بلیت به شکل ناخوشایندی در فاصله 1 کیلومتری پیاده‌روی و در سیلپ‌گرام، یک مرکز توریستی دولتی قرار گرفته است. در تمام دروازه‌ها صف‌ها برای مردان و زنان جداگانه هستند.

وقتی بلیت خود را گرفتید می‌توانید از صف‌های مخصوص هندی‌ها رد شده و وارد مجموعه شوید؛ یک مزیت برای بلیت گران قیمت شما به عنوان مسافر تور هند. اجازه بردن دوربین عکاسی و فیلمبرداری را به داخل مجموعه دارید اما نمی‌توانید از داخل مقبره تصویر بگیرید. در ضمن محوطه‌هایی که در آنها اجازه گرفتن ویدئو را دارید خیلی محدود هستند. استفاده از سه‌پایه دوربین هم ممنوع است. به یاد داشته باشید بطری آب 500 میلی‌لیتری رایگان و روکش‌های کفش خود را دریافت کنید (در هزینه بلیت ورودی لحاظ شده‌اند). اگر بلیت خود را نگه دارید می‌توانید در زمان بازدید از قلعه آگرا، فاتح‌پور سیکری و مقبره اکبر یا اعتمادالدوله برای همان روز یک تخفیف مختصر بگیرید. شما همچنین با پرداخت 120 روپیه می‌توانید یک راهنمای صوتی دریافت کنید. اجازه بردن کیف بزرگتر از یک کیف پول را به داخل مجموعه ندارید؛ محفظه‌های نگهداری از وسایل به صورت رایگان در محل دروازه غربی در دسترس هستند. هر نوع غذا یا تنباکو در زمان گذشتن از بازرسی امنیتی از شما گرفته خواهند شد. اگر از دروازه جنوبی وارد مجموعه شوید از میان یک راهرو 30 متری ساخته شده با سنگ شنی سرخ عبور خواهید کرد. آیه‌های قران بر دیوارهای این بخش حکاکی شده‌اند.

انتشار: 26 تیر 1400 بروزرسانی: 16 آبان 1400 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 333

به "تاج محل (هند)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاج محل (هند)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید