کلیسای الکساندر نوسکی صوفیه (بلغارستان) - دور زمین

کلیسای الکساندر نوسکی صوفیه (بلغارستان)

وقتی در حال برنامه‌ریزی و آماده شدن برای رفتن به تور بلغارستان و شهر صوفیه هستید، بارها و بارها در مورد کلیسای جامع الکساندر نوسکی صوفیه (Alexander Nevsky Cathedral Sofia) خواهید شنید. این کلیسا یکی از اصلی‌ترین مکان های دیدنی بلغارستان و شهر صوفیه و البته مهم‌ترین کلیسای ارتودوکس در تمام این سرزمین است. قبل از این که به این سفر بروید و از نزدیک از این سازه باشکوه دیدن کنید با با ما همراه باشید تا کشف کنید چه چیزی کلیسای الکساندر نوسکی را این قدر خاص کرده است.

کلیسای الکساندر نوسکی صوفیه (بلغارستان)

ساخته شدن کلیسای جامع الکساندر نوسکی صوفیه به رهایی این کشور از حکمرانی امپراتوری عثمانی در سال 1879 ارتباط پیدا می‌کند. از آنجا که در آن زمان بلغاری‌ها نیروی نظامی از خودشان نداشتند و در همین زمان روس‌ها از نظر سیاسی به این منطقه علاقه داشتند، بخش اعظم جنگ توسط ارتش روسیه انجام شد. بعد از پایان جنگ روسیه و عثمانی (1878 تا 1879) مردم تصمیم گرفتند بنایی را برای یادبود مردان شجاع روس و بلغاری که جنگیدند و برای آزادی این کشور کشته شدند بسازند. نتیجه بر این شد که یک کلیسای جامع ارتودوکوس باشکوه، بهترین گزینه برای یادبود قربانیان جنگ خواهد بود.

ساخت کلیسای جامع الکساندر نوسکی صوفیه در سال 1882 شروع شد و بعد از 30 سال در سال 1912 پایان گرفت. البته جنگ‌های مختلف بازگشایی رسمی کلیسا را برای یک 12 سال دیگر و تا سال 1924 به عقب انداخت. این کلیسا همچنین در طول جنگ جهانی دوم آسیب‌های سنگینی را متحمل شد، زمانی که هواپیماهای آمریکایی و بریتانیایی صوفیه را بمباران کردند. کلیسای جامع الکساندر نوسکی صوفیه توسط معمار روس، الکساندر نیکولایویچ پومرانتسف و به سبک نئو بیزانس طراحی شد، سبکی که در آن زمان در روسیه خیلی محبوب بود. بازدید از داخل کلیسا برای عموم مردم از جمله مسافران تور بلغارستان آزاد است؛ در داخل کلیسا شما می‌توانید مناجات و دعاهای عبادت‌کنندگان ارتودوکس را بشنوید.

نکته‌هایی جالب‌توجه در مورد کلیسای جامع الکساندر نوسکی بلغارستان

  • کلیسای جامع الکساندر نوسکی صوفیه 12 ناقوس دارد؛ تمامشان در مسکو ساخته شدند و به صوفیه منتقل شدند. بزرگترین این ناقوس‌ها 12 تن وزن دارد، در حالی که کوچکترین آنها تنها 10 کیلوگرم است.
  • گنبدهای کلیسا با طلا پوشانده شده‌اند. برای ساخت و تزئینات فضای داخلی کلیسای جامع الکساندر نوسکی صوفیه از مواد گران قیمت و نادری استفاده شده است، از جمله مرمر ایتالیایی، عقیق برزیلی، آلاباستر هندی و چلچراغ‌هایی که از مونیخ آورده شدند.
  • در سرداب کلیسا یک موزه کوچک وجود دارد که به هنر مسیحیت اختصاص داده شده است. در اینجا مسافران تور بلغارستان می‌توانند مجموعه‌ای منحصربه‌فرد از نمادها و نقاشی‌ها را ببینید، آثاری که شکل‌گیری هنر مذهبی بلغاری را به خوبی توصیف می‌کنند.
وبسایت
cathedral.bg
ساعات بازدید
7 تا 19
انتشار: 30 فروردین 1400 بروزرسانی: 22 آبان 1400 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 99

به "کلیسای الکساندر نوسکی صوفیه (بلغارستان)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کلیسای الکساندر نوسکی صوفیه (بلغارستان)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید