محوطه باستانی کنوسوس کرت (یونان) - دور زمین

محوطه باستانی کنوسوس کرت (یونان)

قصر باستانی کنوسوس (Knossos) یکی از مهم ترین و جالب توجه ترین جاذبه های جزیره کرت و یکی از محبوب ترین مکان های دیدنی یونان است. این قصر که به دوران تمدن مینوسی ها تعلق دارد، در جنوب هراکلیون قرار گرفته است. این منطقه برای اولین بار در دوران نوسنگی و در حدود 7000 سال قبل از میلاد مسیح محل سکونت انسان بوده است. کنوسوس که به وسیله باستان شناس انگلیسی، آرتور ایوانس کشف شده، قدیمی ترین اثر تاریخی در کل جزیره است. مسافران تور یونان با بازدید از این منطقه باستانی می توانند تصویری بی نظیر از تمدن غنی این سرزمین را به دست آورند.

محوطه باستانی کنوسوس کرت (یونان)

احتمالا برای مسافران تور یونان یکی از بخش های جالب توجه مجموعه باستانی کنوسوس، افسانه ها و داستان هایی هستند که در موردش گفته می شوند. یکی از این داستان ها مربوط به پادشاه مینوس است. می گویند پادشاه یک معمار آتنی با نام ددالوس را برای طراحی این قصر استخدام کرد. ددالوس طراحی خود را با هوشمندی فراوان انجام داد، به طوری که غیر ممکن بود شخصی که وارد قصر می گردد بتواند راه برگشتش را بدون یاری گرفتن از یک راهنما پیدا کند. داستانی دیگر می گوید که کنوسوس به صورت یک هزارتو ساخته شد تا بتواند مینوتور (یک موجود نیمه انسان نیمه گاو) را در خود نگه دارد. گفته می گردد پادشاه مینوس، معمار و پسرش را زندانی کرد تا نتوانند نقشه قصر را لو دهند. اما ددالوس برای خودش و پسرش بال ساخت و آنها توانستند فرار نمایند، اما پسر ددالوس، یعنی ایکاروس جوان با فاصله کمی نسبت به خورشید پرواز کرد و بال هایش ذوب شد و مرگ غم انگیزش را موجب شد.

شواهد نشان می دهند که زمانی بین سال های 3300 تا 2000 قبل از میلاد، کنوسوس دهکده ای پر رونق بوده است، همراه با دیگر سکونت گاه های جزیره مانند فایستوس و مالیا. متخصصان باستان شناسی قدمت اولین مجوعه قصرهای ساخته شده در این مکان را مربوط به 2000 تا 1700 سال قبل از میلاد مسیح می دانند. با این حال بخش هایی از قصر وجود دارد که به دوره های تازهتر (1700 تا 1400 قبل از میلاد) تعلق دارند؛ این بخش های تازه بر روی بخش های قدیمی تر ساخته شده اند. این دوره زمانی بوده که شهرها در اطراف قصرها توسعه می یافتند و قدرت های مذهبی، سیاسی و تجاری همگی متمرکز بودند. در این دوره قصرها بزرگتر ساخته می شدند، ساخت بهتری داشتند و در آن ها از نوآوری و مهارت های معماری بهتری استفاده می شد. با استفاده از مصالح تازه قصرهای زیباتری ساخته شدند، چنان که مسافران تور یونان بعد از هزاران سال هنوز می توانند نقاشی های دیواری را در بخش های مختلف قصر کنوسوس ببینند.

در زمان شکوهش، کنوسوس بزرگترین قصر داخل جزیره کرت بود؛ مجموعه ای که بیشتر از 2 هکتار مساحت داشت و از دو شاخه بزرگ تشکیل شده بود. شاخه غربی محلی برای انبار کردن کوزه های روغن و غلات بود و شاخه شرقی جایی که افراد خاندان سلطنتی در آن زندگی می کردند. شهر در اطراف قصر کنوسوس به وسعت 75 هکتار گسترده شده بود. در سال 1450 قبل از میلاد، قصر آسیبی شدید دید. دانشمندان بر این باور هستند که علت اصلی خرابی های گسترده کنوسوس به خاطر فوران آتشفشان جزیره نزدیکش ترا (که حالا با نام سانتورینی شناخته می گردد) بوده است. بین سال های 1450 تا 1370 قبل از میلاد، قصر وارد دوره ای شد که آن را با نام دوره"کرتی میسنی"می شناسند. پایان قصر کنوسوس در 1370 قبل از میلاد تخریب شد. تاریخ شناسان می گویند که نابودی و رها شدن قصر احتمالا به خاطر آتش سوزی، زمین لرزه یا شورش علیه حاکمان مینسی بوده است. هر چه باشد آنچه که حتمی است این است که قصر به تدریج به خرابه تبدیل شد و کم کم در خاطر آنان که قصر را دیده بودند و نسل های بعدیشان محو شد و برای هزاران سال در خاک مدفون ماند.

انتشار: 13 آبان 1400 بروزرسانی: 13 آبان 1400 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 369

به "محوطه باستانی کنوسوس کرت (یونان)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محوطه باستانی کنوسوس کرت (یونان)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید