کلیسای ناجی در خون سن پترزبورگ (روسیه) - دور زمین

کلیسای ناجی در خون سن پترزبورگ (روسیه)

کلیسای ناجی در خون سن پترزبورگ (Church of the Savior on Spilled Blood) مشخص‌کننده محلی است که در آن الکساندر دوم در یک اقدام تروریستی در اول مارس سال 1881 به سختی مجروح شد. این کلیسا که حالا به یکی از جذاب‌ترین مکان های دیدنی سن پترزبورگ در بین تمام مسافران تور روسیه تبدیل شده، توسط آلفرد پارلند و به سبک کلیساهای قرن شانزدهمی و هفدهمی روسیه ساخته شده است. این ساختمان باشکوه و تماشایی در تضادی جالب‌توجه نسبت به ساختمان‌های اطرافش که با سبک‌های باروک، کلاسیک و مدرن ساخته شده‌اند قرار دارد.

کلیسای ناجی در خون سن پترزبورگ (روسیه)

الکساندر دوم به خاطر جراحات وارد شده به او در حمله از دنیا رفت؛ حمله‌ای که توسط گروه تروریستی نارودنایا وولیا ترتیب داده شده بود. مدتی کوتاه بعد از مرگش، جانشین او الکساندر سوم تصمیم خود برای ساخت یک کلیسا در محل حمله و به یاد پدرش را عنوان کرد. کلیسا باید به سبک روسی سنتی ساخته می‌شد؛ برای ایجاد تمایز نسبت به آن چه که او تاثیر آلوده‌کننده سبک غربی بر سن پترزبورگ می‌دانست. الکساندر چندین طرح از معماران مختلف را رد کرد، تا در نهایت کار به پارلند سپرده شد. سبک و ترکیب‌بندی نهایی کلیسای ناجی در خون سن پترزبورگ تاثیری عمیق از کلیسای سنت باسیل مسکو گرفته است. ساخت کلیسا در سال 1883 شروع شد.

هیچ مراسم غسل تعمید، تشییع، ازدواج یا دیگر مراسم‌های معمولی که در کلیساها انجام می‌شد، در کلیسای ناجی در خون سنت پترزبورگ انجام نشد، چرا که این خواسته خود الکساندر سوم بود. با این که کلیسای ناجی در خون در سال 1923 به طور رسمی به یک کلیسای جامع تبدیل شده بود، بعد از انقلاب غارت شد. در سال 1932 بسته شد و در عمل به یک زباله‌دانی تبدیل شد. در آن زمان شایعه‌های فراوانی وجود داشت، مبنی بر این که کلیسا قرار است نابود شود. مسافران تور روسیه هنوز هم می‌توانند آسیب‌های ناشی از جنگ جهانی دوم و محاصره لنین‌گراد را بر روی دیوارهای کلیسا ببینند. بعد از جنگ جهانی دوم کلیسا به عنوان انبار یک تئاتر استفاده شد.

در سال 1970 کلیسای ناجی در خون سن پترزبورگ به بخشی از موزه کلیسای جامع سنت ایزاک تبدیل شد. 80 درصد هزینه‌های عظیم بازسازی کلیسا، توسط درآمدهای کلیسای سنت ایزاک تامین شد. بعد از دهه‌ها زوال و رها شدن، کلیسا بازسازی شد و بالاخره در آگوست 1997 به روی هزاران نفر از علاقه‌مندان شامل مردم شهر و همچنین مسافران تور روسیه از نقاط مختلف جهان بازگشایی شد. تخمین زده شده بود هزینه‌ی بازسازی کلیسای ناجی در خون 3.6 میلیون روبل باشد، اما در نهایت 4.6 میلیون روبل هزینه شد. یکی از خارق‌العاده‌ترین بخش‌های کلیسا، عبادتگاه پر زرق و برق و مجللش است که در همان محل زخمی شدن الکساندر دوم ساخته شده است.

ساعات بازدید
10 تا 18
هزینه ورودی
250 روبل
انتشار: 30 فروردین 1400 بروزرسانی: 23 آبان 1400 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 77

به "کلیسای ناجی در خون سن پترزبورگ (روسیه)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کلیسای ناجی در خون سن پترزبورگ (روسیه)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید