یارگیری بایدن از اردوگاه رقیب

به گزارش دور زمین، اگر آن جمعیت سیاهپوستی که به باراک اوباما رأی داده بودند، 4 سال پیش به هیلاری کلینتون رأی می دادند، دونالد ترامپ رئیس جمهوری نمی شد.

یارگیری بایدن از اردوگاه رقیب

بی دلیل نیست که از 11 گزینه معاونت رئیس جمهوری جو بایدن، پنج نفر که روزنامه واشنگتن پست انتخاب نموده، سیاهپوست هستند و از همه شناخته شده تر کامالا هریس، سناتور دموکرات ایالت کالیفرنیا که اسفند گذشته بعد از کناره گیری از رقابت های انتخابات ریاست جمهوری 2020 از کاندیداتوری معاون اوباما حمایت کرد، او را فردی خواند که با شرافت به امریکا خدمت نموده است. هریس در مناظره های تلویزیونی از سناتور بایدن به خاطر عدم مخالفت با جداسازی نژادی در مدارس انتقاد نموده بود. اما آنچه دیروز واشنگتن پست نوشت، نشان می داد یکی از گزینه های معاونت بایدن که در صورت انتخاب مسن ترین رئیس جمهوری امریکا می گردد، می تواند کاندولیزا رایس باشد؛ یک سیاهپوست دیگر اما نه دموکرات که جمهوریخواه و نه عضو کابینه اوباما که مشاور امنیت ملی و وزیر خارجه دولت جورج بوش پسر؛ رئیس پیشین دانشکده علوم سیاسی در دانشگاه استنفورد که 4 سال پیش گفته بود معاون ترامپ نمی گردد.

اگر حدس واشنگتن پست درست از آب دربیاید، رایس دومین وزیر خارجه ای است که در روزهای اخیر از اردوگاه جمهوریخواهان علناً به کمپین نامزد دموکرات ها می پیوندد. روز یکشنبه کالین پاول، اولین وزیر خارجه سیاهپوست تاریخ امریکا در دولت اول بوش گفت که در انتخابات پیش رو به جو بایدن رأی خواهد داد و این را هم گفت که 4 سال پیش هم نمی توانسته به ترامپ رأی دهد. حالا او ترامپ را به دروغگویی و انحراف از قانون اساسی ایالات متحد متهم نموده و رئیس جمهوری امریکا هم بلافاصله در توئیت خود جواب داد: کالین پاول، یک خشک مغز واقعی که مسئول درگیر کردن ما در جنگ های مصیبت بار در خاورمیانه است، همین الان گفت که به یک خشک مغز دیگر، جو بایدن خواب آلود رأی می دهد. آیا پاول نبود که گفت عراق سلاح کشتارجمعی دارد؟ آنها نداشتند ولی ما به جنگ رفتیم. آنچه پاول و رایس را در این مقطع علیه ترامپ هم نظر نموده مخالفت هر دو آنها با اعزام ارتش برای برخورد با معترضان امریکایی به قتل جورج فلوید سیاهپوست است که حتی ژنرال بازنشسته جیم متیس، نخستین وزیر دفاع ترامپ نیز در این موضوع علیه رئیس سابق خود موضعگیری نموده است.

البته نیویورک تایمز روز یکشنبه فاش کرد که جورج دبلیو بوش رئیس جمهوری سابق امریکا و میت رامنی، نامزد جمهوریخواهان در انتخابات 2020 از انتخاب مجدد دونالد ترامپ حمایت نخواهند کرد. تازه ترین نظرسنجی شبکه خبری سی ان ان نشان می دهد بایدن 55 درصد و ترامپ 41 درصد آرا را کسب می نمایند. این نظرسنجی به مذاق ترامپ خوش نیامد که نوشت: نظرسنجی سی ان ان هم مثل گزارش هایش جعلی است. همین ارقام و بدتر از آن را برای کلینتون حقه باز می نوشتند. دموکرات ها امریکا را نابود خواهند کرد.

حالا شاهین اقبال بر شانه بایدن است؛ تا حدی که آدینه شب نامزدی بایدن به عنوان نامزد نهایی حزب دموکرات برای رقابت با ترامپ اعلام شد؛ زودتر از زمان معمول. در شرایطی که بحران کرونا، افزایش بیکاری و اعتراضات سراسری علیه نژادپرستی و خشونت پلیس امریکا، شاهین ترازوی رقابت ها را به سود دموکرات ها پایین برده است. خصوصاً که بایدن می گوید مرگ جورج فلوید نقطه عطفی در تاریخ ایالات متحده است و روز دوشنبه به همراه همسرش در هوستون حدود یک ساعت با بستگان جورج فلوید ملاقات و گفت وگو کرد. بایدن حتی فراتر از امریکا می گوید مرگ جورج فلوید جهان را تغییر خواهد داد و باید دید آیا مرگ او مستأجر 4 سال آینده را نیز تغییر خواهد داد تا جهان با آن تغییر کند؟

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 11 شهریور 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 2948

به "یارگیری بایدن از اردوگاه رقیب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یارگیری بایدن از اردوگاه رقیب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید