کرونا نان هتل داران را آجر کرد ، دو سوم مراکز اقامتی خراسان تعطیل هستند

به گزارش دور زمین، خیابان های منتهی به حرم مطهر رضوی و مراکز خرید همچون بازار رضا(ع) وقتی عاری از ترافیک خودرو و عابر پیاده باشد خود گواه کاهش آمار زائران و گردشگران در این شهر مقدس است که حال بسیاری از مراکز اقامتی را تا حد ورشکستگی پیش برده است.

کرونا نان هتل داران را آجر کرد ، دو سوم مراکز اقامتی خراسان تعطیل هستند

تحلیل بازار نوشت: در حاشیه خیابان امام رضا(ع) مشهد پیش ازاین و تا قبل از شیوع بیماری کرونا مملو از راهنمایان توریستی بود که با تابلو منزل و هتل مسافران را به واحدهای اقامتی دعوت و یا هدایت می کردند و در تمامی کوچه پس کوچه های این خیابان خودروهایی حامل باربند و با پلاک هایی متفاوت قابل رؤیت بود که نشان از پر و پیمان بودن شرایط کاسبی هتل آپارتمان ها و مراکز اقامتی داشت.

اگرچه هم زمان با فرارسیدن فصل تابستان جای سوزن انداختن در این خیابان های منتهی به حرم نبود و سیل جمت و توریست در این معابر موج می زند اما متأسفانه در حال حاضر این محدوده جاذب توریست از هر زمان دیگری خلوت و کاسبانش در انتظار عبور رهگذری برای خرید هستند.

هتل داری مقرون به صرفه نیست

محسن حسینی متصدی یکی از هتل آپارتمان های محدوده حرم مطهر رضوی در این رابطه با شروع این جمله که هر چه رشته بودیم پنبه شد گفت وگو را با ما شروع می نماید.

وی که عنوان می نماید بیش از 50 نفر به طور مستقیم و غیرمستقیم از همین هتل آپارتمان و تا پیش از شیوع کرونا نان می خوردند به ما می گوید: در این مجموعه افرادی زیادی ازجمله چهار خدمتکار، دو نفر در پذیرش، شش نفر در آشپزخانه و تعداد زیادی از پیک موتوری گرفته تا مسئول خرید و تأسیسات و راننده و مشاغلی مانند خشک شویی و دفاتر مسافرتی ... با این مجموعه همکاری داشتند که همه آن ها حالا بیکار هستند.

وی بابیان اینکه برای پذیرش یک یا دو تا خانواده که آن هم در ایام خاص مانند عید غدیر به مشهد مقدس سفر می نمایند صرفه مالی ندارد که هتل آپارتمان را باز نگاه داریم می افزاید: سال پیش همین موقع حتی یک اتاق خالی نداشتیم و از آشپزخانه به غیراز مسافران تعداد غذای زیادی را به بیرون می دادیم اما حالا همه این زحماتی که برای توسعه و گسترش خدمات گرفته بودیم به هدررفته است.

وی می گوید هزینه ها خیلی بالاست و لذا اجاره دو تا اتاق آن هم به زور در یک شب هزینه تأسیسات و گرمایش و سرمایش را هم نمی دهد.

وی بابیان اینکه امیدوار بودیم با باز نگاه داشتن آشپزخانه بتوانیم به نگهداری نیروها سرکار ادامه دهیم اما رستوران ها هم نیز همگی به مرز ورشکستگی رسیدند.

حسینی اذعان می نماید: متاسفانه بخشی از خرید هایی که برای شب عید انجام داده بودیم و هزینه هایی که برا تغییر دکوراسیون صورت گرفته بود همگی بر روی دستمان ماند و چک هایش برگشت خورد می افزاید: ازدولت انتظار بیشتری برتی حمایت از سرمایه گذاران در این صنعت می رفت.

آمار ریزش مسافران از زبان مسئولان

اگرچه خلوتی خیابان ها و کوچه های منتهی به حرم مطهر رضوی خود گویای اوضاع نابسامان صنعت توریستی و کاسبی است اما هنگامی که از مسئولان جویای اوضاع مالی می شویم آن ها نیز با مهر تائید زدن بر این موضوع اقتصاد توریستی را نامساعد می خوانند.

به همین دلیل معاون هماهنگی و مدیریت امور زائران استانداری خراسان رضوی بابیان اینکه آمار مسافران ورودی به مشهد در تمامی حوزه ها اعم از ریلی، هوایی و زمینی با کاهش روبرو شده است به ما می گوید: در چهارماهه اول امسال حدود هفت میلیون و 500 هزار نفر زائر و توریست به مشهد مقدس وارد شدند که در مقایسه با سال گذشته 39 درصد کاهش داشته است.

محمدصادق براتی بابیان اینکه به طورمعمول در تیرماه هرسال به دلیل شروع سفر های تابستانه شاهد بیشترین حجم مسافرت ها به این شهر مقدس بودیم اما آنالیز آمارها در تیرماه امسال در مقایسه با آمار سال گذشته در همین ماه حاکی از کاهش 48 درصدی مسافر است.

وی با اشاره به کاهش مسافر به وسیله ناوگان حمل ونقل عمومی بیان نمود: در ناوگان حمل ونقل عمومی جاده ای 90 درصد، ناوگان ریلی 79 درصد، هوایی 71 درصد و سفرهای شخصی 26 درصد کاهش را در استان نسبت به سال گذشته شاهد هستیم.

معاون هماهنگی و مدیریت امور زائران استانداری خراسان رضوی با اشاره به اینکه حدود 9 میلیون و 900 هزار نفر به استان خراسان رضوی در طی چهار ماه گذشته واردشده اند اضافه نمود: به طورکلی آمار استانی مسافران در مقایسه با سال 98 در سطح استان 44 درصد کاهش نشان می دهد.

در ناوگان حمل ونقل عمومی جاده ای 90 درصد، ناوگان ریلی 79 درصد، هوایی 71 درصد و سفرهای شخصی 26 درصد کاهش را در استان خراسان رضوی نسبت به سال گذشته شاهد هستیم

محمدصادق براتی با اشاره به این موضوع که 73 درصد زائران و توریستان مشهد در چهارماهه نخست امسال از مقصد خراسان رضوی به این شهر سفرکرده اند ادامه داد: حضور این افراد به اقتصاد شهر مشهد یاری شایانی نمی نماید.

دو سوم مراکز اقامتی تعطیل هستند

معاون توریستی اداره کل میراث فرهنگی، توریستی و صنایع دستی خراسان رضوی بابیان اینکه متأسفانه در حال حاضر حدود دو سوم تأسیسات توریستی استان تعطیل هستند به ما می گوید: باقی مراکز اقامتی فعال نیز درصد اشغال کمتر از شش و در پاره ای اوقات کمتر از سه درصد دارند.

یوسف بید خوری با اشاره به شرایط کرونا و کاهش سفرها بیان می نماید: ضریب اشغال تخت کمتر از شش درصد هیچ توجیه مالی برای بازنگاه داشتن مراکز اقامتی در این استان ندارد و حتی هزینه های جاری آن ها را نیز تأمین نمی نماید.

وی بابیان این که در بیش از 2727 تأسیسات توریستی استان، بالغ بر 10 هزار نفر به صورت مستقیم اشتغال داشتند اظهار می نماید: با توجه به این حجم اشتغال ضرورت دارد برای برون رفت از این شرایط چاره اندیشی گردد.

وی بابیان اینکه افراد بسیاری به صورت زنجیروار در این صنعت در راستای ارائه خدمات به توریستان به یکدیگر متصل هستند بیان می نماید: رکود ناشی از کرونا و کاهش توریست فعالیت دفاتر خدمات مسافرتی را نیز تحت تاثیر قرار داده و متاسفانه موجب تعطیلی دوسوم این دفاتر در استان شده است.

معاون توریستی اداره کل میراث فرهنگی، توریستی و صنایع دستی خراسان رضوی بابیان اینکه از 241 هتل دارای پروانه بهره برداری در استان کمتر از 70 هتل در حال حاضر فعالیت دارند اضافه نمود: همچنین از 308 هتل آپارتمان دارای پروانه بهره برداری در استان نیز تعداد 65 واحد فعالیت می نمایند که متوسط اشغال آن ها تا به امروز از 10 درصد تجاوز نکرده است

وی عنوان می نماید: هم چنین تعداد 381 مهمان پذیر در استان داریم که از این تعداد نیز تنها 82 واحد فعال است.

بیدخوری در مورد آمار خانه مسافرها نیز بیان می نماید: از تعداد 608 خانه مسافر دارای مجوز از اداره کل میراث فرهنگی، توریستی و صنایع دستی استان قریب به اتفاق آن ها فعالیتی نداشته و تنها تعداد 162 خانه مسافر با ضریب اشغال کمتر از 10 درصد فعالیت دارند.

وی بابیان اینکه در حوزه دفاتر خدماتی مسافری نیز با کاهش شدید فعالیت روبرو شدیم می افزاید: از 411 دفتر و شرکت خدمات مسافرتی استان تعداد 206 دفتر و شرکت به صورت محدود فعالیت می نمایند.

منبع: چمدان
انتشار: 26 مهر 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 3281

به "کرونا نان هتل داران را آجر کرد ، دو سوم مراکز اقامتی خراسان تعطیل هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا نان هتل داران را آجر کرد ، دو سوم مراکز اقامتی خراسان تعطیل هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید