چگونه در اندروید اپلیکیشن ها را به کارت حافظه منتقل کنیم؟

به گزارش دور زمین، آیا وقتی که می خواهید یک برنامه نو را روی دستگاه اندرویدی خود نصب کنید با اخطار Not Enough Space روبرو می گردد؟

چگونه در اندروید اپلیکیشن ها را به کارت حافظه منتقل کنیم؟

شما می توانید برنامه ها را به راحتی در هر نسخه از اندروید به کارت حافظه خود منتقل کنید تا اندازهی از فضای ذخیره سازی را در دستگاه خود آزاد کنید. اگر گوشی شما دارای کارت حافظه است، ما برای حل این مشکل یک راه چاره آسان داریم. کارت حافظه راهی مقرون به صرفه برای افزایش فضای ذخیره سازی گوشی شماست. شما می توانید به جای حذف برنامه ها در دستگاه اندرویدی خود، برنامه ها را به کارت حافظه منتقل کنید تا فضای داخلی تلفن همراه آزاد گردد.

نحوه انجام این کار به نسخه اندروید دستگاهی که از آن استفاده می کنید، وابسته است. همان طور که متوجه شده اید، موضوع این مقاله از خبرنگاران مگ آنالیز راه های انتقال اپلیکیشن ها به کارت حافظه در اندروید است. پس اگر شما هم دوست دارید که از حافظه داخلی دستگاه خود نهایت بهره را ببرید تا خاتمهی این مقاله کاربردی و مفید همراه ما باشید.

اصول استفاده از کارت حافظه در اندروید

قبل از آغاز چند نکته را در نظر بگیرید. کارت های حافظه سرعت پایین تری نسبت به حافظه داخلی گوشی موبایل دارند. بنابراین ممکن است که عملکرد آن برای برنامه های سنگین و پرمصرف کمی افت داشته باشید. هنگام انتخاب کارت حافظه به سراغ سریع ترین کارت حافظه با بیشترین ظرفیتی بروید که تلفن همراه شما می تواند آن را پشتیبانی کند. برای این کار مشخصات تلفن خود را آنالیز کنید تا متوجه شوید که با چه مواردی سازگار است. بعلاوه در خرید کارت حافظه بسیار دقت کنید تا جنس تقلبی را به عنوان جنس اصلی خریداری نفرمایید!

با در نظر گرفتن این که کارت حافظه خود را خریداری نموده اید، باید به سراغ موارد مهم تر مانند نحوه انتقال اپلیکیشن ها به کارت حافظه در اندروید برویم.

از کارت حافظه به عنوان حافظه داخلی بهره ببرید

اندروید تغییراتی را در نحوه کار با کارت های حافظه در گوشی های اندرویدی ایجاد نموده و این تغییرات در نسخه های تازه اندروید بهبود یافته است. شما اکنون می توانید از کارت های حافظه microSD به عنوان حافظه داخلی تلفن همراه خود بهره ببرید. به جای داشتن فضای ذخیره سازی داخلی و خارجی به عنوان فضاهای مجزا، اندروید کارت حافظه را به عنوان حافظه داخلی تلفن همراه در نظر می گیرد.

پس دیگر نگران محل ذخیره برنامه های خود نباشید. حال باید به سراغ مراحل تنظیم کارت حافظه به عنوان حافظه داخلی تلفن همراه برویم. این مراحل عبارتند از:

1) قبل از هر کاری تمامی اطلاعات کارت حافظه خود را کاملا پاک کنید و حتما از اطلاعات موجود در آن، نسخه پشتیبان تهیه کنید.

2) کارت حافظه را داخل گوشی خود قرار دهید.

3) وقتی اعلان New SD Card ظاهر شد، روی Set Up ضربه بزنید.

2) در مرحله بعد باید نحوه استفاده تلفن همراه از کارت حافظه را انتخاب کنید.

  • در اندروید 9 شما باید Phone Storage را انتخاب کنید. در نسخه های قدیمی تر نیز Use as Internal Storage را انتخاب نمایید.
  • بعلاوه می توانید به Settings > Storage بروید. کارت را انتخاب کنید و روی دکمه منو ضربه بزنید. سپس Storage Settings را انتخاب نمایید و در نهایت روی Format as internal کلیک کنید.

3) در صفحه بعدی روی Format SD Card یا Erase & Format ضربه بزنید. با این کار تمام اطلاعات موجود در کارت حافظه شما پاک می گردد.

4) در اندروید 9 و تازهتر، به شما این امکان داده می گردد که محتوای خود از جمله برنامه ها را به کارت حافظه منتقل کنید. بعلاوه شما می توانید مشاهده کنید که به چه میزان فضای ذخیره سازی ایجاد نموده اید. برای تکمیل همه موارد روی Move content ضربه بزنید.

این قابلیت Adoptable Storage نام دارد و شما را ملزم می نماید تا کارت حافظه خود را برای همواره در گوشی نگه دارید. بعلاوه بهتر است بدانید که کارت حافظه رمزگذاری شده، بنابراین نمی توانید آن را در دستگاه دیگری برای کپی کردن داده ها قرار دهید. نقطه ضعف بزرگ این کار، متفاوت بودن گوشی های اندرویدی است. به همین علت در بعضی موارد شما باید برنامه های خود را به صورت دستی به کارت حافظه منتقل کنید. ما در ادامه این مقاله تمام موارد موجود را آنالیز می کنیم.

نحوه انتقال برنامه ها به کارت حافظه در اندروید 9 Pie و بالاتر

اگر تلفن همراه شما از Adoptable Storage پشتیبانی نمی نماید، باز هم می توانید برنامه ها را به صورت دستی به کارت حافظه در اندروید 9 و نسخه های تازهتر از آن انتقال دهید. فقط به یاد داشته باشید که نمی توانید این کار را برای همه برنامه ها انجام دهید و این مورد برای برنامه های از پیش نصب شده (pre-installed) کار نمی نماید. با این حال برای انتقال برنامه ها به کارت حافظه در اندروید 9 Pie و بالاتر باید چندین مرحله را به ترتیب طی کنید. این مراحل عبارتند از:

1) به Settings > Apps & Notifications > App info بروید.

2) برنامه ای که می خواهید انتقال دهید را در فهرست پیدا کنید و روی آن ضربه بزنید.

3) حال Storage را انتخاب کنید. اگر برنامه از انتقال به کارت حافظه پشتیبانی کند، دکمه ای با عنوان Change را در این مرحله مشاهده خواهید دید. پس روی آن ضربه بزنید.

4) SD Card را در کادر Change storage انتخاب کنید. حال یک صفحه تأیید ظاهر می گردد. در خاتمه برای آغاز روی Move ضربه بزنید.

برای بازگرداندن برنامه ها به حافظه داخلی، مراحل بالا را تکرار کنید اما در مرحله آخر Internal shared storage را انتخاب کنید. هنگامی که می خواهید کارت حافظه خود را تعویض یا حذف کنید، حتما باید این کار را انجام دهید تا اطلاعات شما از بین نفرایند.

نحوه انتقال برنامه ها به کارت حافظه در اندروید 8 Oreo

فرآیند انتقال برنامه به کارت حافظه در اندروید 8 اساساً مانند اندروید 9 است. مراحل انجام این کار عبارتند از:

1) به Settings > Apps & Notifications > App info بروید.

2) به پایین صفحه بروید تا برنامه ای که می خواهید به کارت حافظه منتقل کنید را پیدا کنید. حال روی آن ضربه بزنید.

3) در این مرحله Storage را انتخاب کنید. اگر برنامه از انتقال به کارت حافظه پشتیبانی کند، بخشی با عنوان Storage used را مشاهده خواهید کرد. حال دکمه Change را بزنید.

4) کارتی که می خواهید برنامه ها را به آن انتقال دهید را انتخاب کنید. سپس روی Move کلیک کنید.

نحوه انتقال برنامه ها به کارت حافظه در اندروید 7 Nougat

شما به وسیله تنظیمات تلفن همراه خود می توانید برنامه ها را به کارت حافظه در اندروید 7 Nougat منتقل کنید. با این حال نمی توانید همه برنامه ها را با هم انتقال دهید. اگر برنامه ها از کارت حافظه پشتیبانی ننمایند، شما دکمه Change را در مرحله 3 نخواهید دید. مراحل انتقال برنامه ها به کارت حافظه در اندروید 7 Nougat عبارتند از:

1) به Settings > Apps بروید.

2) برنامه ای که می خواهید به کارت حافظه منتقل کنید را پیدا کنید و روی آن ضربه بزنید.

3) به Storage > Change بروید و کارت حافظه را از کادری که باز می گردد، انتخاب کنید.

4) برای تکمیل فرآیند روی Move ضربه بزنید.

بسته به میزان برنامه ها ممکن است که این فرآیند کمی طول بکشد. بنابراین تا زمانی که کار تمام نشده، گوشی خود را لمس نکنید. برای برگرداندن برنامه ها به حالت قبل، مراحل بالا را تکرار کنید و در مرحله 3 Internal shared storage را انتخاب نمایید.

نحوه انتقال برنامه ها به کارت حافظه در اندروید 6 Marshmallow

انتقال برنامه ها به کارت حافظه در Marshmallow نیز مانند Nougat است. مراحل انجام این کار عبارتند از:

1) به Settings > Apps بروید. سپس روی برنامه انتخابی خود ضربه بزنید.

2) روی Storage > Change کلیک کنید. حال کارت را انتخاب کنید.

3) برای تکمیل فرآیند نیز روی Move ضربه بزنید.

نحوه انتقال برنامه ها به کارت حافظه در اندروید 5 Lollipop

Lollipop نسبت به نسخه های تازه اندروید از کارت های حافظه پشتیبانی قوی تری دارد، اما همچنان شما می توانید برنامه ها را از داخل تنظیمات منتقل کنید. بهتر است بدانید که کل برنامه ها به کارت حافظه منتقل نمی گردد و فقط بخشی از آن ها منتقل می شوند. شما می توانید با کشیدن انگشت خود به سمت راست در صفحه برنامه متوجه شوید که کدام برنامه ها را روی کارت حافظه خود دارید. برای انتقال برنامه ها به کارت حافظه مراحل زیر را طی کنید:

1) به Settings > Apps بروید و روی برنامه ای که می خواهید به کارت حافظه منتقل گردد، ضربه بزنید.

2) سپس در بخش Storage روی Move to SD Card کلیک کنید. تا زمانی که این کار تکمیل نشده، هیچ اقدامی نکنید.

3) اگر گزینه انتقال به کارت حافظه وجود نداشته باشد، برنامه قابل انتقال نیست.

پس از اتمام مراحل بالا، بخش Storage آپدیت می گردد تا نشان دهد که چه اندازه از برنامه اکنون روی کارت حافظه ذخیره شده و چه اندازه هنوز در حافظه داخلی است. اکنون دکمه Move به عنوان Move to Phone یا Move to Device Storage در دسترس شماست. با ضربه زدن روی آن می توانید برنامه ها را از کارت حافظه حذف کنید.

نحوه انتقال برنامه ها به کارت حافظه در اندروید 4.x و نسخه های قدیمی تر

پشتیبانی از کارت حافظه در تمامی نسخه های اندروید 4.x (از جمله KitKat و Jelly Bean و Ice Cream Sandwich) بسیار محدود بود. اندروید استوک به هیچ وجه از انتقال برنامه ها به کارت خارجی پشتیبانی نمی کرد، زیرا به نظر می رسید که گوگل میخواهد کارت های حافظه را به طور کامل حذف کند.

با این حال بعضی از سازندگان ترجیح دادند که این ویژگی را در نسخه های مختلف سیستم عامل قرار دهند. اگر دستگاه قدیمی شما از آن پشتیبانی می نماید، این فرایند بسیار ساده است. تنها احتیاج است تا مراحل زیر را طی کنید:

1) به Settings > Apps بروید.

2) برنامه ای که می خواهید به کارت حافظه منتقل کنید را پیدا نموده و روی آن ضربه بزنید.

3) Move to SD card را انتخاب کنید. اگر این دکمه در دسترس نباشد، نمی توانید برنامه ها را جابه جا کنید و در واقع گوشی شما از این مورد پشتیبانی نمی نماید.

در صورتی که هنوز از دستگاه Android 2.x استفاده می کنید، باید باز هم مراحل بالا را طی کنید. ویجت های صفحه اصلی در این نسخه های قدیمی پشتیبانی نمی شوند و اگر می خواهید از ویجت بهره ببرید، باید یک برنامه را در حافظه داخلی نگه دارید. اگر این گزینه را در تلفن همراه خود ندارید، باید به یک برنامه جداگانه مراجعه نمایید.

جمع بندی

راه های انتقال برنامه ها به کارت حافظه به نسخه اندرویدی که از آن استفاده می کنید، وابسته است. در تلفن هایی که از کارت حافظه پشتیبانی می نمایند، این مورد برترین انتخاب است. اگر گوشی شما هیچ یک از موارد بالا را پشتیبانی نمی نماید و یا اگر شرایط خاصی دارید، باید به سراغ برنامه هایی بروید که در این کار شما را همراهی می نمایند. با این حال این مقاله یکی از کامل ترین مقالات در حوزه انتقال اپلیکیشن ها به کارت حافظه در اندروید است.

شما چه راه های دیگری را برای انتقال اپلیکیشن ها به کارت حافظه در اندروید می شناسید؟ نظرات و تجربیات خود را با ما و دیگر کاربران خبرنگاران مگ به اشتراک بگذارید.

منبع: MakeUseOf

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 31 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 31 اردیبهشت 1401 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 5492

به "چگونه در اندروید اپلیکیشن ها را به کارت حافظه منتقل کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه در اندروید اپلیکیشن ها را به کارت حافظه منتقل کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید