مجلس عراق با واگذاری سهمیه وزارتی به ترکمن ها موافقت کرد

به گزارش دور زمین، مجلس عراق نخست وزیر این کشور را مامور تاسیس وزارتخانه ای کرد که وزیر آن از ترکمن های عراق باشند.

مجلس عراق با واگذاری سهمیه وزارتی به ترکمن ها موافقت کرد

به گزارش گروه بین الملل دور زمین، مجلس عراق روز شنبه مصطفی الکاظمی را مامور تاسیس یک وزارتخانه جدید برای قوم ترکمن در این کشور کرد.

اداره اطلاع رسانی مجلس عراق در بیانیه ای گفت: مجلس به مامور شدن نخست وزیر برای تاسیس یک وزارتخانه رای داد که وزیر آن متعلق به قوم ترکمن باشد.

به گزارش بغداد الیوم، در این بیانیه آمده است: این امر به منظور تشویق اقوام و مشارکت آنها در سازندگی کشور انجام می گردد.

ارشد صالحی، رهبر جبهه ترکمن های عراق دو ماه پیش طی سخنانی در مراسم بیست و پنجمین سالگرد تاسیس این جنبش در کرکوک گفت که دولتی که در آن ترکمن ها جایی نداشته باشند، ناقص خواهد بود.

وی گفت که ترکمن ها از 25 سال قبل زیر سقف جبهه ترکمن های عراق گردهم آمده و این جبهه نماینده آنها در جامعه جهانی شد؛ علاوه بر اینکه ترکمن ها مانع ایجاد فتنه های فرقه ای در عراق می شوند.

صالحی از الکاظمی خواسته بود در کابینه جدید به ترکمن ها کرسی بدهد و تاکید نموده بود که عراقی که در آن ترکمن های مدافع تمامیت ارضی کشور جا نداشته باشند، ناقص خواهد بود.

ترکمن های عراق یک گروه قومی در عراق است که به طور عمده محل سکونت آنها در شمال عراق و دارای روابط نزدیک فرهنگی و زبانی با ترکیه و آذربایجان هستند.آنها از لحاظ دینی مسلمان شیعه یا سنی به فراخور موقعیت جغرافیایی خود هستند.

ترکمن ها پس از عرب ها و کُردها سومین قومیت عراق محسوب می شوند و گفته می گردد که 6 درصد از کل جمعیت عراق را شامل می شوند.

مجلس عراق امروز (شنبه) در جلسه ای با حضور 247 نماینده به هفت وزیر جامانده از کابینه 22 عضوی مصطفی الکاظمی رأی اعتماد داد.

.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 27 مرداد 1399 بروزرسانی: 27 مرداد 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 3071

به "مجلس عراق با واگذاری سهمیه وزارتی به ترکمن ها موافقت کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مجلس عراق با واگذاری سهمیه وزارتی به ترکمن ها موافقت کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید