نگاه اولیه به رابط کاربری EMUI 10 هواوی

به گزارش دور زمین، هواوی چند روز قبل رابط کاربری EMUI 10 را رسما معرفی کرد و این شرکت قبل از انتشار نسخه بتا عمومی، آن را در اختیار بعضی رسانه ها قرار داده تا بتوانند این رابط کاربری را آنالیز نمایند. به گفته نویسنده سایت Android Authority اگرچه به دلیل بتا بودن این نسخه بعضی از مسائل دیده می گردد، ولی هواوی وعده داده که برای نسخه نهایی، شاهد بهبود قابل توجه عملکرد و ارائه مشخصه های جذاب تری خواهیم بود.

نگاه اولیه به رابط کاربری EMUI 10 هواوی

علاوه بر این، ظاهرا بعضی از ویژگی های جذاب این رابط کاربری صرفا برای هواوی میت 30 ارائه می شود که این موضوع به سخت افزار آن ارتباط دارد. این آنالیز با گوشی هواوی P30 پرو اجرا شده که فقط از بخشی از ویژگی های جدید EMUI 10 پشتیبانی می نماید. در ادامه به بخش های مختلف این رابط کاربری نگاهی می اندازیم.

بهبود طراحی

یکی از مهم ترین بهبودهای EMUI 10 این است که هواوی شکل و شمایل آن را ارتقا داده و به همین خاطر حس بهتری به کاربر منتقل می نماید. هواوی این رویکرد را به چهار بخش فلسفه طراحی مجله ای، رنگ های کم رنگ، حالت تاریک گسترده و بهبود انیمیشن ها تقسیم بندی نموده است که به تمام آن ها می پردازیم.

از لحاظ شکل و شمایل کلی، EMUI 10 مشابه چند نسل قبلی خود است. مواردی مانند گزینه های مربوط به ناوبری و انواع و اقسام منوها تغییر چندانی نداشته اند. اگرچه در بعضی بخش ها شاهد تغییر آیکون ها هستیم، ولی کلیت طراحی مثل قبل مانده است.

در همین زمینه، باید به رویکرد طراحی مجله ای این رابط کاربری هواوی اشاره کنیم. این یعنی در بخش های مختلف، اطراف عناوین و تیترهای اصلی مانند ساعت و تاریخ در بخش quick settings و آیکون نوتیفیکیشن ها در نوار مربوط به این موضوع، فضای خالی بزرگتری دیده می شود. این رویکرد در دیگر بخش های رابط کاربری هم تکرار شده و حتی نوتیفیکیشن ها هم دیگر چسبیده به یکدیگر نیستند و بین آن ها فضای خالی بیشتری وجود دارد. چشم ها خیلی زود به این رویکرد جدید عادت می نماید و با این کار، کاربران سریع تر می توانند به بخش های مختلف رابط کاربری توجه نشان بدهند.

همانطور که در تصاویر می بینید، رنگ پس زمینه بخش quick settings حالا خاکستری روشن است و چنین رویکردی در بخش هایی مانند ایمیل، ساعت و اپلیکیشن فهرست مخاطبین هم دیده می شود. همچنین در اپلیکیشن فهرست مخاطبین، رویکرد جدید هواوی در قبال رنگ های کم رنگ به خوبی دیده می شود.

روی هم رفته، رابط کاربری EMUI 10 هواوی ظاهر بهتری پیدا نموده است. اگرچه پسندیدن بعضی از این تغییرات در نهایت به سلیقه شخصی کاربران برمی شود، اما هواوی در زمینه طراحی رابط کاربری که جذاب جلوه کند، با وجود اینکه شاهد تغییرات گسترده ای نیستیم، عملکرد خوبی داشته است.

انیمیشن های روان

یکی دیگر از تغییرات ظاهری EMUI 10 به طبیعی تر شدن انیمیشن ها برمی شود. هواوی می گوید در این زمینه موارد زیادی را بازطراحی نموده تا طبیعی تر جلوه نمایند. انیمیشن جابجایی بین اپلیکیشن ها هم بهبود یافته و به لطف افزایش فریم ریت آن ها، حالا این انیمیشن ها روان تر از سابق اجرا می شوند. در همین زمینه باید به یک انیمیشن دیگر هم اشاره کنیم که می توانید پنجره مربوط به یک اپلیکیشن را در محیط نمایشگر بچرخانید و وقتی آن را رها می کنید، بازگشت این چارچوب به آیکون اصلی را تماشا کنید.

هواوی اعلام نموده که هدف اصلی آن ها از بهبود این انیمیشن ها این است که سرعت و جزییات آن را به توجه به ادراک مغز انسان در قبال حرکت توسعه دهند تا رابط کاربری با سرعت و جذابیت بیشتری جلوه کند. چنین رویکردی منطقی است زیرا اگر سرعت انیمیشن بسیار زیاد باشد، ما حرکت آن را به خوبی درک نمی کنیم و گاهی اوقات این انیمیشن ها به دلیل سرعت بالا یا عوامل دیگر، چندان لذت بخش به نظر نمی رسند. اگر هم انیمیشن بسیار آهسته باشد، عملکرد رابط کاربری زیر سوال می رود اما انیمیشن روان و با سرعت مناسب تجربه کاربری را بهبود می بخشد.

حالت تاریک گسترده

حالت تاریک گسترده از جمله مهم ترین ویژگی های اندروید Q است و در همین زمینه EMUI 10 با ارائه بعضی تغییرات، از این قابلیت بهره می برد. هواوی برای اینکه بتواند در حالت تاریک از بهترین رنگ ها، آیکون ها و استایل ها استفاده کند، از کاربران زیادی نظرسنجی نموده است. برای مواردی مانند صداها، انیمیشن ها، رنگ ها و دیگر بخش های رابط کاربری هم هواوی از نتایج این نظرسنجی های گسترده بهره برده است.

به همین خاطر در حالت تاریک این رابط کاربری هواوی، صرفا شاهد رنگ های سیاه وسفید نیستیم. اگرچه این تغییرات چندان چشمگیر نیستند، اما در بخش های مختلف رابط کاربری می توانید ببینید که رنگ متن ها کاملا سفید نیست و بیشتر از ترکیب های خاکستری برای این متن ها و دیگر بخش های حالت تاریک استفاده شده است.

حالت تاریک هواوی نه تنها برای کلیت رابط کاربری، بلکه برای اپلیکیشن های پیش فرض مانند Email، Contacts، Clock، Photos، Notes و دیگر موارد هم اعمال می شود. هواوی همچنین به وسیله همکاری با توسعه دهندگان ثالث امیدوار است که آن ها هم برای اپلیکیشن های خود چنین قابلیتی را ارائه دهند.

قابلیت های جدید اپلیکیشن دوربین

یکی از نقاط قوت گوشی های هواوی، دوربین آن ها است و حالا در EMUI 10 شاهد ارائه قابلیت های جدید در اپلیکیشن دوربین هستیم. از بین تغییرات در رابط کاربری، می توانیم به بازطراحی اسلایدر زوم و شباهت گزینه هوش مصنوعی به گوشی های آنر اشاره کنیم. در بخش عکاسی با اولویت دیافراگم، به جای اینکه فقط عدد دیافراگم نمایش داده شود، کاربران می توانند شدت حالت بوکه مرتبط با عدد دیافراگم را مشاهده نمایند. همچنین با بهره گیری از دوربین 40 مگاپیکسلی، این اپلیکیشن به صورت پیش فرض رزولوشن 10 مگاپیکسلی را توصیه می نماید.

مهم ترین تغییر این بخش، در زمینه اصلاح رنگ است. حالا به جای سه حالت استاندارد، Vivid و Smooth، شاهد ارائه 11 فیلتر جدید هستیم که دست کاربر را برای این کار تا حد زیادی بازتر می نمایند. در این زمینه دیگر شرکت ها از مدت ها قبل امکانات زیادی برای اصلاح و تغییر رنگ ها ارائه می دهند و بالاخره هواوی هم به آن ها پیوسته است. در زمینه تأثیر تغییرات اپلیکیشن دوربین در کیفیت عکس برداری، باید تا زمان ارائه نسخه نهایی صبر کنیم تا بتوانیم اظهارنظر کنیم.

سخن نهایی در خصوص رابط کاربری EMUI 10 هواوی

مانند بسیاری از به روزرسانی های اندروید خالص و رابط های کاربری در چند سال اخیر، EMUI 10 هم به جای تغییرات کلی، از به روزرسانی های جزئی بهره می برد. در نسخه بتا، با یک رابط کاربری مبتنی بر طراحی بهتر سر و کار داریم که از لحاظ بصری، تجربه خوبی را برای کاربر رقم می زند. این تغییرات عمدتا جزئی هستند و احتمالا نمی تواند نظر منفی منتقدان EMUI را تغییر دهد ولی در نهایت هرکدام از این رابط های کاربری هواداران و مخالفان زیادی دارند که بخشی از این موضوع به سلیقه شخصی آن ها برمی شود.

هواوی همچنین اعلام نموده که در زمینه بهبودهای مربوط به عملکرد EMUI 10 اطلاعات بیشتری را منتشر کند. برای آنالیز این موضوع و انجام بنچمارک باید تا عرضه نسخه نهایی رابط کاربری هواوی صبر کنیم.

روی هم رفته، این رابط کاربری پتانسیل زیادی برای موفقیت دارد و به عنوان مثال اگر بعضی از ضعف ها مانند شخصی سازی بخش app drawer بهبود پیدا کند، به رقیب بهتری برای لانچرهای ثالث بدل می شود. در هر صورت، در این نسخه زیبایی بصری بهبود یافته، منوهای مختلف ساده تر شده اند و سیستم عامل خیلی سریع بالا می آید. علاوه بر این، امکانات زیاد این نسخه بتا نشان می دهد که برای عرضه نسخه نهایی لازم نیست مدت زیادی منتظر بمانیم و خیلی زود برای عموم کاربران گوشی های هواوی عرضه می شود.

منبع: Android Authority

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 17 شهریور 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 1927

به "نگاه اولیه به رابط کاربری EMUI 10 هواوی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگاه اولیه به رابط کاربری EMUI 10 هواوی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید