مقدمات فراوری پادتن کرونا در کشور فراهم شد

به گزارش دور زمین، حسن ابوالقاسمی سرپرست پروژه پلاسمادرمانی کرونا گفت: فعالیت های تحقیقی فراوری آنتی بادی علیه کرونا در کشور شروع شده و به نظر می رسد قابلیت فراوری ایمنوگلوبولین اختصاصی علیه کووید- 19 در ایران وجود داشته باشد.

مقدمات فراوری پادتن کرونا در کشور فراهم شد

وی گفت: ایده نهایی ما ساخت پادتن علیه کرونا است و این کار درحال طی کردن مراحل خودش است به عبارتی دانشمندان ایرانی برای ساخت ایمنوگلوبولین اختصاصی علیه کرونا، گام های ارزشمندی برداشته اند.

سرپرست پروژه پلاسمادرمانی کرونا در ایران بیان داشت: کارهای خوبی در این زمینه در کشور صورت گرفته و منتظر تائید آنها از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هستیم.

وی اضافه کرد: با انجام این کار هم احتیاج به پلاسما رفع نمی گردد، به نظر می رسد پلاسما غیر از ایمنوگلوبولین اختصاصی، حاوی مواد دیگری است که در سیستم ایمنی بدن می تواند دخالت کند و باعث بهبودی آن گردد.

سرپرست پروژه پلاسمادرمانی کرونا در ایران، خالص تر شدن پلاسما و امکان نگهداری راحت تر را از جمله مزیت های این طرح خاطرنشان کرد و گفت: پلاسما در دمای کمتر از منهای 20 درجه و در کیسه های مخصوص باید نگهداری گردد، اما در این حالت نمونه ها در ویال کوچک تر و قابل حمل تر در داروخانه ها هم نگهداری خواهند شد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا از پادتن کرونا می توان به عنوان راه حل درمانی استفاده کرد، گفت: اگر مطالعات این موضوع را ثابت کند، وزارت بهداشت می تواند به عنوان روش درمانی به دیگران توصیه کند.

ابوالقاسمی ادامه داد: کشورهای دیگر هم به دنبال این کار هستند، منتهی آنها تا به امروز اهدانمایندگان زیاد نداشتند و در نتیجه تحقیقات آنها در حد محدود انجام داده است و باید دید در آینده آنان چه می نمایند.

وی با اشاره به اینکه ما در زمینه صنعت پلاسما به خصوص در دهه 80 بسیار رشد و موفقیت های خوبی کسب کردیم، اضافه کرد: بعضی کشورها خاطرنشان کردند که پلاسما را در اختیار آنها قرار دهیم تا ایمنوگلوبولین اختصاصی علیه کرونا فراوری و برای ما ارسال نمایند که فعلا ما به دنبال این راه حل نیستیم و بیشتر می خواهیم به خودمان متکی باشیم.

ابوالقاسمی گفت: تا به امروز در کشور امکان فراوری ایمنوگلوبولین عمومی (iv ig) نداشتیم و مجبور بودیم پلاسما را به خارج از کشور ارسال و در آنجا (iv ig) فراوری و برای ما ارسال شوند.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 25 خرداد 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 2593

به "مقدمات فراوری پادتن کرونا در کشور فراهم شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقدمات فراوری پادتن کرونا در کشور فراهم شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید