معضل قدیمی قطعی برق در عراق؛ شروع اعتراضات سالانه در پایتخت با یک کشته

به گزارش دور زمین، با شروع ماه رمضان و نزدیک شدن به روزهای گرم تابستانی در عراق، احتیاج مردم این کشور به تامین بدون مشکل برق بیشتر جلوه می نماید؛ امری که تقریبا هرساله نبودش باعث بروز نارضایتی گسترده و شکل گیری اعتراضات در نقاط مختلف عراق می گردد.

معضل قدیمی قطعی برق در عراق؛ شروع اعتراضات سالانه در پایتخت با یک کشته

از بغداد، در روزهای گذشته دمای هوا در عراق کم کم رو به رجحان گذاشته و به بیش از 40 درجه سانتیگراد در برخی استانها همچون بغداد رسید.

حدود یک ماه پیش مصادف روزهای ابتدایی فروردین دمای هوا در مرکز عراق و پایتخت نسبتا متعادل بود و گاهی که با بارش باران هرچند اندک همراه می شد، با شکستن گرمای هوا، دجله نشینان را به تماشای رنگین کمان وامیداشت.

در آن روزهای نه چندان گرم، قطعی برق در پایتخت عراق روزانه یک بار و به مدت حدود یک ساعت بود.

حالا با شروع ماه رمضان و نزدیک شدن به فصل تابستان که در برخی شهرهای عراق به مشکل گرد و خاک و هجوم ملخ ها هم انجامیده، گرمای هوا مشکل دیگری نیز روی دست مردم گذاشته است؛ افزایش دمای هوا موجب شده که با توجه به احتیاج کشور به برق، تعداد دفعات قطعی روزانه در پایتخت به حداقل 2 بار و در برخی موارد به 4 نوبت و حتی بیشتر هم برسد.

بطور تقریبی هر قطعی برق نیز یک ساعت و نیم طول می کشد و در برخی نقاط بغداد به 6 ساعت در روز می رسد.

این مساله معضل سال جاری و پارسال عراق نیست و مدتهاست مردم این کشور با نابودی زیرساخت ها که بر اثر جنگ های متمادی و البته حضور بیگانگان و تصرف و حملات آنها به این روز افتاده اند.

قطعی برق در عراق جدای از اینکه تحمل روزهای گرم این کشور را برای مردم ناممکن می سازد، باعث بروز خسارات زیادی در وسایل برقی منازل و از بین رفتن سرمایه های بسیار به همین علت شده و می گردد.

مساله قطعی برق باعث شده تا مردم عراق از چندین سال پیش اقدام به خرید ژنراتور بطور دسته جمعی در محلات و مجتمع های مسکونی نمایند، اما این راهکار نیز توان تامین برق را بطور کامل در ساعات قطعی ندارد.

نوسان ولتاژ برق که ژنراتورهای خصوصی سطح شهر نیز مانع آن نمی شوند، هم توان وسایل سرمایشی را گرفته و هم باعث بروز مسائل عدیده ای برای این کشور می گردد.

سال گذشته نیز با بالا رفتن دما و رسیدن به 52 درجه سانتی گراد در استان های جنوبی بصره، میسان و مخصوصا ذی قار، اعتراضاتی به قطعی برق صورت گرفت و به رغم حضور گسترده معترضان در خیابان، به نتیجه ثمربخشی نینجامید.

حالا در عراق روزهای هزار و یک شب داستان بغداد که تروریسم و انفجار فقط بخشی از آن شده اند؛ مساله برق نیز بر معضلات ناتمام پایتخت نشینان افزوده است.

اکنون و در همین روزهای ابتدایی گرم شدن هوا اعتراضاتی از سوی ده ها معترض به قطعی برق شکل گرفت و از دیشب (آدینه شب) در جنوب بغداد جدی تر شد.

در چند ساعت ابتدایی اعتراضات، جو تجمعات آرام بود، اما با گذشت چند ساعت و وقوع اتفاقات نامعلومی به خشونت و در نهایت با شلیک ماموران امنیتی به خون کشیده شد.

ساعات انتهایی شب گذشته مردم بغداد با حضور در اطراف یک نیروگاه کوچک برق اعتراضات خود را ادامه دادند

البته اعتراضات که از عصر روز آدینه شروع شده بود و انتظار می رفت به سبب ماه مبارک رمضان در هنگام سحر فروکش کند، نه تنها تا بامداد شنبه ادامه داشت، بلکه صبح امروز نیز بصورت پراکنده دنبال شد.

بر اساس اخبار محلی و پوشش رسانه های عراق، دستکم یک معترض در جریان اعتراضات دیشب تا بامداد امروز کشته و 9 نفر دیگر زخمی شدند.

در این بین رسانه های نزدیک به دولت نیز تصاویری از ماموران امنیتی که در خلال اعتراضات مردمی مجروح شده اند؛ منتشر کردند.

تصویر یک نیروی امنیتی عراق که در جریان اعتراضات شب گذشته زخمی شده توسط رسانه های نزدیک به دولت منتشر شد

در هر حال تجمعات مردم هم اکنون نیز در سایر استان های مختلف عراق از جمله واسط ادامه دارد.

عراق از سال 2003 با وجود هزینه 60 تا 80 میلیارد دلاری در حوزه نیرو، هنوز با مشکل جدی کمبود برق روبرو است و همچنان قادر به فراوری انرژی کافی برای مصرف شهروندانش نیست.

از همین روی این کشور از ایران، ترکیه و حتی اقلیم کردستان خود نیز برق وارد می نماید و اخیرا با کشورهای دیگر همچون مصر و اردن مذاکراتی درباره واردات انرژی داشته و در طرح های مالی این کشور که با عربستان و امارات توافق شده؛ برنامه های فراوری انرژی پاک و همچنین انتقال فناوری و نیز واردات برق جای گرفته است.، ایرنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 26 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 26 اردیبهشت 1400 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 4264

به "معضل قدیمی قطعی برق در عراق؛ شروع اعتراضات سالانه در پایتخت با یک کشته" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معضل قدیمی قطعی برق در عراق؛ شروع اعتراضات سالانه در پایتخت با یک کشته"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید