لحظه به لحظه با نتایج انتخابات میان دوره ای آمریکا

به گزارش دور زمین، رأی گیری در انتخابات میان دوره ای کنگره آمریکا در برخی ایالت ها به انتها رسیده و نتایج این انتخابات به تدریج اعلام می گردد.

لحظه به لحظه با نتایج انتخابات میان دوره ای آمریکا

به گزارش خبرنگاران، در این انتخابات میان دوره ای، تمامی 435 کرسی مجلس نمایندگان کنگره آمریکا به رأی گذاشته گردیده است. رأی گیری برای انتخاب یک سوم کرسی های مجلس سنا (35 سناتور) هم هم زمان در برخی ایالت ها برگزار گردیده است.

هم اکنون کنترل هر دو قسمت کنگره آمریکا در اختیار جمهوری خواستار است. دموکرات ها امیدوارند دست کم با کسب بیست و سه کرسی در مجلس نمایندگان، کنترل بخشی از حاکمیت کشور را به دست بیاورند.

صف های طولانی در مقابل حوزه های رأی گیری شکل گرفته و آمار رأی های زودهنگام حکایت از مشارکت کم سابقه مردم آمریکا در این انتخابات دارد.

به گزارش گاردین، آخرین نتایج این انتخابات، ترکیب کنگره آمریکا را که متشکل از سنا (Senate) با مجموعاً 100 عضو و مجلس نمایندگان (House of Representatives) با مجموعاً 435 است.

هنوز نتایج انتخابات مجلس نمایندگان به طور کامل اعلام نگردیده اما تاکنون حدود 60 زن موفق به ورود به کنگره گردیده اند که رکوردی کم سابقه در ایالات متحده است.

رسانه های آمریکا اعلام نموده اند که دموکرات ها با کسب بیش از 23 کرسی جدید در مجلس نمایندگان، توانسته اند اکثریت این مجلس کنگره را کسب نمایند. آنها در هشت سال گذشته در اقلیت قرار داشتند و جمهوری خواستار موفق گردیده بودند هر دو مجلس سنا و نمایندگان را به خود اختصاص دهند.

الهان عمر، نامزد مسلمان سومالیایی تبار، در ایالت مینه سوتا و رشیده طلیب، نامزد مسلمان در ایالت میشیگان موفق شدند به عنوان نمایندگان دو حوزه انتخاباتی وارد مجلس نمایندگان شوند.

میت رامنی، نامزد جمهوری خواستار در انتخابات ریاست جمهوری سال 2012 هم موفق گردیده در یوتا به پیروزی برسد و به عنوان جمهوری خواه وارد سنا گردد. این در حالی است که رامنی بارها علنا با اظهارات دونالد ترامپ مخالفت نموده و بسیاری از ورود او به مجلس سنا به عنوان یک جمهوری خواه مخالف یاد می نمایند.

برنی سندرز که رقیب اصلی هیلاری کلینتون در رقابت های درون حزبی دموکرات ها در سال 2016 بود، از مخالفان سرسخت دونالد ترامپ در مجلس سنا است. این سناتور برجسته دموکرات ایالت ورمونت پس از پیروزی در انتخابات و حفظ کرسی خود، در بین هوادارانش سخنرانی کرد.

با آشکار شدن نتایج اولیه شمارش آرا در انتخابات کنگره آمریکا به نظر می رسد که در این دوره، نمایندگانی با پس زمینه و خصوصیات نژادی و فرهنگی متنوع تری به این مجلس راه یافته اند.

در میان تازه انتخاب شدگان دو زن مسلمان، یک بومی آمریکایی و یک زن 29 ساله (الکساندریا اوکازیو کورتز) دیده می شوند که جوانترین عضو کنگره تا این زمان است.

همچنین، یک زن آمریکایی ایرانی تبار (آنا اسکیمانی) نیز به عضویت مجلس نمایندگان ایالت فلوریدا انتخاب گردیده است.

نانسی پلوسی، رئیس سابق مجلس نمایندگان که انتظار می رود با کسب اکثریت توسط دموکرات ها بار دیگر به این سمت برسد، گفته است که موفقیت این حزب در انتخابات اخیر مکانیسم نظارت و بازرسی قوا بر یکدیگر را احیا می نماید.

از دست دادن اکثریت حزب رئیس جمهوری در کنگره در انتخابات میاندوره ای آمریکا امری عادی بوده است و گاه از آن به عنوان رای اعتراضی مردم نسبت به سیاست های دولت نام برده می گردد. رهبران حزب جمهوریخواه گفته اند که در مقایسه با بعضی انتخابات میاندوره ای در گذشته، از جمله اولین انتخابات میاندوره ای ریاست جمهوری باراک اوباما، نتیجه این انتخابات دلگرم نماینده بوده است. در آن انتخابات، حزب دموکرات - حزب اوباما - در کسب کرسی های مجلس نمایندگان شکست سنگینی خورد.

با از دست رفتن اکثریت حزب جمهوریخواه در مجلس نمایندگان، دونالد ترامپ در دو سال باقیمانده از این دوره ریاست جمهوری در پیشبرد سیاست های خود به خصوص در زمینه های اقتصادی و اجتماعی داخلی، با مقاومت بیشتری از سوی کنگره روبرو خواهد بود.

در همین حال در حالی که بارندگی شدید در بسیاری از نقاط کرانه شرقی آمریکا، بسیاری را مضطرب نموده بود که ممکن است روی میزان مشارکت رأی دهندگان تاثیر منفی بگذارد، اما با شروع ساعت عصرگاهی، رنگین کمانی که برفراز پایتخت آمریکا و بالای گنبد کنگره این کشور شکل گرفت، توجه عکاسان را جلب کرد و به تبع آن در شبکه های اجتماعی مشهور شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 16 آبان 1397 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 190

به "لحظه به لحظه با نتایج انتخابات میان دوره ای آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لحظه به لحظه با نتایج انتخابات میان دوره ای آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید