سیاست های لیبرالی مناسب جنگ اقتصادی نیست

به گزارش دور زمین، محمدمهدی مفتح در مصاحبه با خبرنگاران، با بیان اینکه فرمانده جنگ اقتصادی دولت است، گفت: در شرایط جنگ اقتصادی قرار داریم و فرمانده این جنگ دولت است و شورای هماهنگی سه قوه هم با ریاست رئیس جمهور تشکیل می گردد.

سیاست های لیبرالی مناسب جنگ اقتصادی نیست

نماینده مردم تویسرکان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بحث ارز بحث بسیار مهم و شنماینده ای است، آمریکای جنایتکار نیز بر همین موضوع دست گذاشته است. دولت نیز باید شرایط و مشکلات اقتصادی به ویژه مساله ارز را مدیریت کند. تاثیر ارز بر سایر قیمت ها مهم است زیرا خروجی سیاست های ارزی بر تورم، اشتغال و رکود تاثیر می گذارد لذا باید همه این عوامل را در کنار هم ببینیم.

سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه اختصاص بازار اولیه و درآمدهای حاصل از نفت به واردات کالاهای اساسی را تصمیمی درست خواند و گفت: باید شرایطی نزدیک به کوپن فراهم گردد و مردم مطمئن باشند حداقل هایی از کالاهای اساسی مانند برنج، گوشت و روغن را گرفتن خواهند کرد. ما در شرایط جنگی هستیم و دولت باید به مردم کمک کند.

مفتح ادامه داد: این کالاهای اساسی باید در قالب سهمیه ای به مردم محروم اختصاص یابد. این موضوع باید مورد بحث و آنالیز قرار گیرد و باید خیال مردم راحت باگشت که در تامین حداقل های زندگی شان دچار مشکل نخواهند گشت.

سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه گفت: در بازار ثانویه تمام درآمدهای ارزی غیرنفتی عرضه خواهد گشت و تمام فراورینمایندگان باید از بازار، ارز مورد احتیاج خود را تامین نمایند لذا باید برای حمایت از فراوری، نقطه تعادلی قیمت ارز مشخص گردد، بنده معتقدم باید در شرایط جنگ اقتصادی در این شیوه بازنگری کرد.

وی در توضیح این مطلب گفت: فراورینمایندگان ناچار به تامین ارز مورد احتیاج خود از بازار ثانویه هستند. اگر آنها نتوانند ارز مورد احتیاج خود را تامین نمایند، موج بزرگ بیکاری و تعطیلی صنایع را در پی خواهیم داشت.

مفتح مکانیزم رقابتی در بازار بورس را یک مکانیزم درست اقتصادی برای اداره کشور در شرایط عادی توصیف کرد و گفت: در شرایط جنگی وضعیت عادی وجود ندارد و باید از فراوری حمایت کرد. در شرایط جنگی باید واحد فراوریی مشغول به کار باگشت، پتروشیمی ها باید موظف شوند که ارز خود را با قیمت مناسب در اختیار بخش فراوری قرار دهند.

وی ادامه داد: در شرایط عادی تامین مواد فراورینمایندگان از پتروشیمی ها از طریق بازار بورس بسیار دشوار بود که بارها به این موضوع به وزیر صنعت توضیح دادم. باید واحدهای پتروشیمی موظف شوند مواد مورد احتیاج فراورینمایندگان را در اختیار آنها قرار دهند.

وی اتخاذ تئوری های لیبرالی و بازار آزاد را در شرایط جنگ اقتصادی اشتباه خواند و گفت: این تئوری ها در شرایط جنگ اقتصادی جواب نخواهد داد. دولت باید کل اقتصاد کشور را که شامل فراورینمایندگان هستند اداره کند نه فقط بخش ارز را. شرکت های خصولتی پتروشیمی و پالایشگاهی که خوراک ارزان گرفتن می نمایند باید موظف به تحویل فراوریات خود با قیمت مناسب به مردم شوند.

منبع: mehrnews.com
انتشار: 7 شهریور 1397 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 76

به "سیاست های لیبرالی مناسب جنگ اقتصادی نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیاست های لیبرالی مناسب جنگ اقتصادی نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید