سامانه کنترل برای اینورتر سه فاز متصل به شبکه طراحی شد

به گزارش دور زمین، به گزارش خبرنگاران به نقل از پژوهشگاه مواد و انرژی، علی مظاهری مجری طرح گفت: طراحی و پیاده سازی سامانه کنترل برای اینورتر سه فاز متصل به شبکه، از فعالیت های اخیر بخش مبدل های الکترونیک قدرت در آزمایشگاه تبدیل و ذخیره سازی انرژی پژوهشکده انرژی این پژوهشگاه است.

سامانه کنترل برای اینورتر سه فاز متصل به شبکه طراحی شد

وی نوآوری در این پروژه را استفاده از سامانه کنترل چند متغیره مبتنی بر کنترل نماینده LQG دانست که دارای عملکرد بسیار بالایی در حالت گذرا و حالت ماندگار سامانه است.

این پژوهشگر با اشاره به کاربرد این طرح، گفت: اینورتر سه فاز متصل به شبکه، در اتصال منابع و سامانه های انرژی تجدیدپذیر مورد استفاده است که با توجه به اغتشاش های موجود در شبکه و شرایط مختلف منابع انرژی تجدیدپذیر، نیازمند عملکرد بالا از اینورتر است که در این پروژه لحاظ شده است.

مظاهری ادامه داد: یکی از مبدل های الکترونیک قدرت که در صنایع مختلف منابع انرژی تجدیدپذیر، ریزشبکه ها، خودروهای الکتریکی-هیبریدی، درایو ماشین های الکتریکی و بسیاری دیگر کاربرد فراوانی دارند، اینورترها هستند که ولتاژ و جریان های مستقیم را به ولتاژ و جریان های متناوب تبدیل می نمایند و با توجه به قابلیت اتصال به شبکه سراسری به دو نوع؛ اینورترهای مجزا از شبکه و متصل به شبکه تقسیم می شوند.

وی با اشاره به اهمیت این پروژه گفت: اینورترهای مجزا از شبکه به شکل های مختلف وجود دارد که در کاربردهای خانگی و صنعتی برای UPS ها مورد استفاده قرار می گیرد در حالی که طراحی اینورترهای متصل به شبکه دارای پیچیدگی و چالش های فراوانی است و نیازمند سامانه کنترل و حفاظت با عملکرد بالا است به همین خاطر، کارشناسان و پژوهشگران داخلی کمتری به سمت ساخت و کنترل این مبدل روی آورده اند به طوری که در داخل کشور، تنها از نمونه های خارجی آن استفاده و بهره برداری می گردد.

به گزارش خبرنگاران، این پروژه پیش از این در قالب یک خاتمه نامه دانشجویی دیگر (توسط مهندس محمدکاظم جاوید دانش آموخته این پژوهشگاه) در ارتباط با اینورترهای متصل به شبکه در بخش ذخیره سازها و مبدل های الکتریکی، مطرح و آنالیز شده و پروژه مذکور تکمیل نماینده آن می باشد که به انجام رسیده است.

این پروژه در قالب خاتمه نامه دانشجویی توسط مهندس علی مظاهری دانشجوی رشته مهندسی انرژی های تجدیدپذیر، با هدایت دکتر فرهاد براتی و دکتر فریده قوی پنجه در پژوهشگاه مواد و انرژی انجام شد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 14 اسفند 1397 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 1093

به "سامانه کنترل برای اینورتر سه فاز متصل به شبکه طراحی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سامانه کنترل برای اینورتر سه فاز متصل به شبکه طراحی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید