رندرهایی از هتل فضایی فون براون استیشن منتشر شد

به گزارش دور زمین، شرکت کالیفرنیایی The Gateway Foundation طراحی های باورنکردنی از هتل فون براون استیشن منتشر نموده است. اینجا، هتلی معلق در فضا است.

رندرهایی از هتل فضایی فون براون استیشن منتشر شد

50 سال از اولین باری که انسان پا به روی ماه گذاشت، می گذرد و انسان ها هنوز در رویای فرار از زمین و غوطه ور شدن در رمز و راز فضا به سر می برند. اگر صاحب شغلی مانند فضانوردان نیستید، شاید وعده اقامت در یک هتل فضایی بتواند شما را سر ذوق بیاورد. شرکت کالیفرنیایی The Gateway Foundation نقشه هایی برای هتل فون براون استیشن (Von Braun Station) منتشر نموده است که هتلی به سبک کشتی کروز است؛ با این تفاوت که به جای آب، بین ستاره ها غوطه می خورد. هدف نهایی آن ها، ارسال آن از زمین تا سال 2025 و آماده کردن آن به طور کامل برای استفاده تا سال 2027 است.

فون براون استیشن تنها یکی از پروژه های گردشگری فضایی است که در دست ساخت و راه اندازی واقع شده است. شرکت SpaceX ایلان ماسک و شرکت هوا و فضای Blue Origin که متعلق به جف بزوس، مدیر عامل آمازون، است نیز در حال برنامه ریزی برای فرستادن انسان ها به فضا هستند. می توانید برنامه های ایستگاه فضایی بین المللی را هم به آن دو بیفزایید؛ این ایستگاه به تازگی آمادگی خود را برای همکاری های تجاری اعلام نموده است. علاوه بر این، فون براون استیشن تنها هتلی نیست که از طراحی فضایی برخوردار است. در ابتدای سال 2019، استارتاپ فناوری فضایی Orion Span، مستقر در ایالات متحده، نقشه های خود را برای ساخت یک هتل لوکس به نام Aurora Station منتشر کرد. انتظار می رود این هتل تا سال 2022 شروع به کار کند.

در میان ستارگان

رندرهای دیجیتالی منتشرشده به وسیله Gateway Foundation نشان می دهد که هتل تازه شبیه یک چرخ گردان است که از 24 ماژول تهیه شده است. این هتل دوار دور زمین می چرخد.

فیزیک هتل به چه صورت خواهد بود؟

تیم آلاتوره، معمار و طراح ارشد شرکت Gateway Foundation برای CNN شرح می دهد که چرخ گردان آن ها یک گرانش شبیه سازی شده ایجاد می نماید:

ایستگاه می چرخد و هر آنچه در ایستگاه است را به داخل محیط می کشاند. این خیلی شبیه به روش چرخاندن سطل آب است؛ طوری که آب به داخل سطل کشیده می گردد و در محل خود باقی می ماند.

او می گوید در نزدیکی مرکز ایستگاه هیچ جاذبه مصنوعی وجود ندارد؛ ولی وقتی از مرکز آن به سمت محیط ایستگاه می روید، احساس گرانش افزایش می یابد.

طرح هتل Gateway Foundation را به نام ورنر فون براون نامگذاری نموده اند که یکی از مهندسان پیشگام در عرصه فناوری موشک بود. این مهندس هوا فضا، سال های اول فعالیت خود را در آلمان سپری کرد و سپس به آمریکا رفت.

طراحی هتل تازه فضایی را می توان حرکتی بحث انگیز دانست. فون براون زمانی که در آلمان زندگی می کرد درگیر برنامه های نازی ها برای توسعه موشک بود. او بعدها مشغول کار در برنامه فضایی آپولو در ایالات متحده شد. اعضای Gateway Foundation با رای گیری به این نام رسیدند، چرا که طراحی ایستگاه بر مبنای طراحی های 60 سال پیش او اجرا شده است.

آلاتوره می گوید:

فیزیک اولیه ایستگاه از دهه 1950 تا کنون تغییر ننموده است؛ ایستگاه به همان روش سابق می چرخد.

تغییر مهمی که ایجاد شده است، استفاده از مواد مدرن در آن است. مواد استفاده شده در آن عبارت هستند از آلیاژهای تازه، کامپوزیت های کربن، پرینت های سه بعدی و فناوری سکوی پرتاب که به گفته آلاتوره، این هتل فضایی را در عصر کنونی محتمل تر می سازد.

گردشگری فضایی، صنعت گران قیمتی است؛ شرکت ویرجین گلکتیک (Virging Galactic) با مدیریت ریچارد برانسون در نظر دارد مسافران را با مبلغ 250 هزار دلار در ازای هر نفر، به فضا پرتاب کند. این مبلغ هنگفت تنها برای یک بار سفر در نظر گرفته شده است. به همین صورت، آئرورا استیشن اعلام نموده است که هزینه اقامت در هتل فضایی آن، رقم پر آب چشم 9.5 میلیون دلار است.

هتل فون براون با این قیمت هنگفت در مراحل اولیه تنها میزبان کسانی خواهد بود که دلار کافی برای خرج کردن داشته باشند؛ اما این بنیاد امیدوار است که بعدها بتواند آن را هم تراز با سفرهای دریایی با یک کشتی کروز یا سفر به دیزنی لند بسازد. آئورا استیشن تنها برای اقامت 12 نفر تهیه شده است؛ اما فون براون استیشن ظرفیتی برابر با 352 نفر و حداکثر 450 نفر دارد.

زیبایی هدفمند

پس داخل فون براون استیشن به چه صورت خواهد بود؟ آلاتوره می گوید زیبایی هتل، واکنشی مستقیم به فیلم 2001: یک ادیسه فضایی، ساخته استنلی کوبریک، است؛ اما نه به آن طریقی که شما فکر می کنید:

این طراحی، تقریبا طرحی از همه کارهایی است که انجام نشده است. فکر می کنم هدف استنلی کوبریک، برجسته سازی شکاف بین فناوری و انسانیت بود و بنابراین، به شکلی کاملا هدفمند، او ایستگاه ها و سفینه ها را بسیار استرلیزه و تمیز و بیگانه ساخت.

آلاتوره تصمیم گرفته است که برعکس هرچه در آن فیلم دیده شد، تکه ای از زمین را به فضا ببرد تا به جای ایجاد یک محیط کاملا ساختگی، احساس واقعی پیشتازان فضا را به ساکنان هتل ببخشد.

روی عرشه آن، سوئیت هایی دل نشین با فرش ها و لوازمی لوکس و کافه هایی شیک وجود دارند که به خاطر چشم اندازش که به روی ستارگان باز می گردد، حتی پس از بازگشت به زمین هم رابطه خود را با آسمان حفظ نموده است. بعلاوه، فعالیت های تفریحی زیادی در آن اندیشیده شده است که مهمانان می توانند از انجام آن ها لذت ببرند.

آلاتوره می گوید:

قرار است فعالیت های تفریحی و سرگرم نماینده متعددی برای مهمانان داشته باشیم که بر این واقعیت صحه می گذارد که شما می توانید هر کاری را که نمی توانید روی زمین بکنید، اینجا انجام بدهید. به خاطر بی وزنی و کاهش جاذبه، می توانید با ارتفاع بیشتری بپرید، می توانید اشیاء را بلند کند و می توانید طوری بدوید که روی زمین نمی توانستید.

فرهنگ سفینه ای

آلاتوره مصر است که هتل فضایی اگرچه اکنون تنها به مثابه یک ترفند فضایی به نظر می رسد، اما به زودی به مفهومی جهانی با جذابیت های بی سرانجام تبدیل خواهد شد. او اقرار می نماید که مردم فقط به این علت خواهان تجربه هتل فضایی هستند که آن، اتفاق تازهی است و هرگز در گذشته چنین کاری انجام نداده اند:

اما هدف ما، یعنی هدف کلی Gateway Foundation، ایجاد یک فرهنگ سفینه ای است تا مردم به فضا بروند، در فضا زندگی نمایند، در فضا کار نمایند و بخواهند که در فضا بمانند. و ما معتقدیم که تقاضا برای این کار وجود دارد.

منظور آلاتوره آن است که فضا را تبدیل به محلی برای هزاران نفر نمایند تا در آن مشغول کار و زندگی و کوشش شوند. بعلاوه، Gateway Foundation تصمیم گرفته است از ایستگاه فضایی برای اهداف پژوهشی و نیز استخراج معادن سیارک ها استفاده کند.

آلاتوره می گوید هتل فون براون می خواهد اولین هتل در مدار باشد. اما حتی اگر Gateway Foundation تا سال 2025 نیز آماده بهره برداری نباشد، باز هم توانسته است یکی از رقبای خود را بشناسد. او می گوید گردشگری فضایی، گردشگری آینده است و Gateway Foundation، وقوع این آینده را حتمی و قریب الوقوع می داند.

توسعه پایدار در فضا

با توجه به اینکه طراحی هتل دقیقا به همان صورت که گفته شد انجام می گردد، سوالاتی درباره چگونگی عملکرد آن در واقعیت مطرح می گردد که همگی بدون پاسخ به جای مانده اند. به عنوان مثال، گفته می گردد زندگی طولانی مدت تحت گرانش پایین به بدن انسان آسیب می رساند. با اینکه مسافران تنها برای چند هفته کوتاه مدت در هتل اقامت خواهند کرد، کارکنان به احتمال زیاد باید 6 ماه تا یک سال آنجا بمانند. آلاتوره می گوید آن ها برنامه ها را به همان صورت که احتیاج است تنظیم خواهند کرد. اما در حال حاضر، بنیاد به این می اندیشد که مشخص شیفت ها به این صورت، هیچ آسیبی به کارکنان هتل نمی رساند.

درباره پایداری هتل نیز سوالاتی مطرح است. خیلی از افراد ترجیح می دهند به مسافرت هایی بروند که اصول سازگاری با محیط زیست را رعایت می نمایند؛ مطمئنا، رفتن به فضا راه چاره این افراد نیست. آلاتوره به موتور رپتور اسپیس ایکس (SpaceXs Raptor engine) اشاره می نماید که به جای سوخت های نفتی از گاز متان استفاده می نمایند و می گوید، طراحی های اجرا شده از راکت های سازگار با محیط زیست، آینده این صنعت هستند.

آلاتوره می گوید چرخه بازیافت در تار و پود هتل فضایی تنیده شده است:

اقامت در خود ایستگاه فضایی قرار است زیست محیطی ترین تعطیلاتی باشد که تابه حال داشته اید. چرا که ما همه چیز را بازیافت می کنیم. هیچ آب، زباله یا دورریختنی از چشم ها دور نمی ماند. همه چیز بازیافت می گردد، مورد استفاده مجدد قرار می گیرد، صرفه جویی و به شکل دیگری تبدیل می گردد.

ساخت وساز پروژه Gateway Foundation از ابتدای اکتبر 2019 شروع شد.

منبع: کجارو / edition.cnn.com
انتشار: 30 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 30 اردیبهشت 1401 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 5356

به "رندرهایی از هتل فضایی فون براون استیشن منتشر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رندرهایی از هتل فضایی فون براون استیشن منتشر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید