دانمارک: دعوت از ترامپ بر سر جای خود باقی است

به گزارش دور زمین، نخست وزیر دانمارک از تصمیم ترامپ برای لغو سفر خود به این کشور آزرده شده است.

دانمارک: دعوت از ترامپ بر سر جای خود باقی است

به گزارش دور زمین، رئیس جمهوری آمریکا گفته است، به خاطر رد پیشنهادش برای خرید سرزمین گرینلند، سفر خود به دانمارک را لغو کرده است.

دونالد ترامپ با توجه به موقعیت استراتژیک گرینلند برای آمریکا پیشنهاد خرید این سرزمین را داده بود اما مته فردریکسن، نخست وزیر دانمارک گفت، کشورش علاقه ای به مذاکره درباره این موضوع ندارد.

فردریکسن گفته است مقدمات سفر ترامپ به کشورش فراهم شده بود و او انتظار داشت این دیدار انجام شود.

نخست وزیر دانمارک یک بار دیگر تاکید کرد که گرینلند که جزیره ای خودمختار در قلمرو دانمارک است، فروشی نیست.

قرار بود ترامپ روز دوم سپتامبر به دعوت مارگرت دوم، ملکه دانمارک به این کشور سفر کند.

هفته گذشته ترامپ بیان نمود که دولت آمریکا علاقه مند به خرید گرینلند است و بعد از رد شدن این پیشنهاد گفت سفر دو روزه خود را به دانمارک لغو خواهد کرد.

فردریکسن در بیانیه ای به دور زمین گفت ایده فروش گرینلند از ابتدا به وضوح توسط کیم کیلسن، رهبر این جزیره رد شده و او نیز به عنوان نخست وزیر دانمارک موضعی مشابه دارد.

نخست وزیر دانمارک گفت، آمریکا یکی از نزدیک ترین متحدان این کشور است و دیدار ترامپ از دانمارک فرصتی برای تجلیل از این رابطه بود.

به گزارش بی بی سی، فردریکسن تاکید کرده است، تصمیم رییس جمهوری آمریکا تاثیری در رابطه دو کشور نخواهد داشت و دانمارک به تعامل با آمریکا و گفت وگو درباره راه های مقابله با چالش های روبرو ادامه خواهد داد.

او گفت، دعوت از رییس جمهوری آمریکا کماکان بر سر جای خود باقی است.

هفته گذشته نشریه آمریکایی وال استریت ژورنال با اشاره به اینکه بخش عمده فعالیت تجاری ترامپ شامل معامله در بخش ساختمان و مستغلات بوده، گفت که وی از دولت خواسته است تا خرید جزیره گرینلند از دانمارک را مورد بررسی قرار دهد. جزیره گرینلند، واقع در اقیانوس منجمد شمالی و اقیانوس اطلس، یک کشور خودمختار تحت حاکمیت دانمارک است. این جزیره در شمال کانادا واقع شده است.

اگرچه برخی از رسانه ها این خبر را نوعی طنز تلقی کردند، اما چند روز پیش ترامپ آن را تایید کرد و گفت: این موضوعی است که مطرح شده، دانمارک اساسا مالک این جزیره است. ما متحدان خوب دانمارک بوده ایم و مثل بخش عمده جهان، از دانمارک حفاظت کرده ایم؛ بنابراین این موضوع مطرح شد.

ایالات متحده در حال حاضر دارای پایگاه نظامی در گرینلند است و یک پایگاه تحقیقاتی سازمان فضایی آمریکا (ناسا) نیز در این جزیره واقع شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 24 آبان 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 2091

به "دانمارک: دعوت از ترامپ بر سر جای خود باقی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دانمارک: دعوت از ترامپ بر سر جای خود باقی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید