خرید و فروش 1.5 میلیارد دلار در سامانه نیما طی 20 روز

به گزارش دور زمین، به گزارش خبرنگاران به نقل از پژوهشکده پولی و بانکی، از ابتدای امسال و با تغییراتی که در حوزه ارزی ایجاد شد با راه اندازی سامانه نظام یکپارچه معاملات ارزی (نیما) معاملات ارز بین گروه های عمده از جمله صادر کنندگان و وارد کنندگان به این سامانه وارد شد و البته صراف ها و بانک ها به عنوان واسطه های بین این 2 گروه معاملات را انجام می دادند.

خرید و فروش 1.5 میلیارد دلار در سامانه نیما طی 20 روز

در سامانه نیما در ابتدا نرخ 4200 تومان و براساس سیاستی که دولت در حوزه ارز ایجاد کرد برای هر دلار معین و تقریبا به طور ثباتی طی چند ماه مورد معامله نهاده شد تا اینکه اختصاص ارز 4200 تومانی به تمامی وارد کنندگان و البته خرید آن از صادر کنندگان کم حاشیه نبود و در نهایت با تغییراتی که در سیستم ارزی ایجاد و بسته جدید طی 20 روز گذشته به مرحله اجرا درآمد، بازار ثانویه به طور گسترده تری در نیما فعال شد و تقریبا تمام صادرکنندگان به خصوص پتروشیمی ها به عنوان عرضه کنندگان عمده ارز وارد این سامانه شدند.

از این پس نرخ مورد معامله در سامانه نیما دیگر 4200 تومان نبود و این نرخ به طور خاص برای کالاهای اساسی معین شد و سایر گروه های کالایی با ارزی که با نرخ توافقی بین صادر کنندگان و وارد کنندگان در بازار ثانویه مورد معامله قرار می گیرد معاملات خود را انجام می دهند؛ به گونه ای که این نرخ برای دلار از حدود 8 تا 9 هزار تومان و برای یورو 9 هزار تومان بالاتر معین گردیده بود.

اما آخرین عملکرد سامانه نیما از این حکایت دارد که در طول 21 روز گذشته حجم مبادله ارز در این سیستم از حدود یک و نیم میلیارد دلار بیشتر گردیده و روند تغییرات قیمتی در این بازار نیز از این حکایت دارد که قیمت یوروی مورد معامله به مرور کمتر گردیده به گونه ای که اکنون نرخ یورو به کمتر از 9هزار تومان می رسد.

این در حالی است که عبدالناصر همتی رییس کل بانک مرکزی از ابتدای اجرای بسته ارزی و با راه اندازی بازار ثانویه گفته بود که با گذشت زمان و تعمیق هر چه بیشتر بازار به تدریج نرخ ها نیز تعادلی خواهد شد.

در حالی در سامانه نیما در این مدت حدود یک و نیم میلیارد دلار معامله انجام گردیده و در بسته اول ارزی که از فاصله فروردین تا مردادماه امسال به اجرا درآمد گزارش های بانک مرکزی از این حکایت داشت که حداقل 12 میلیارد دلار در این سامانه تامین ارز گردیده است.

انتشار: 13 آذر 1397 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 435

به "خرید و فروش 1.5 میلیارد دلار در سامانه نیما طی 20 روز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خرید و فروش 1.5 میلیارد دلار در سامانه نیما طی 20 روز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید