خبرنگاران ضرورت حضور روانشناس و روان درمانگر در کارگروه های مقابله با کرونا

به گزارش دور زمین، تهران - خبرنگاران - روانشناس بالینی گفت: حضور روانشناسان اجتماعی و مشاور روان درمانگر در کارگروه های مقابله با کرونا به منظور هم نوایی اجتماعی مردم و ارائه یک الگوی واحد برای کاهش استرس ابتلا به این ویروس لازم است.

خبرنگاران ضرورت حضور روانشناس و روان درمانگر در کارگروه های مقابله با کرونا

فرنگیس شریفی باستان روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی خبرنگاران اضافه کرد: آمار مبتلایان به اختلالات روحی و روانی ناشی از بیماری ویروس کووید 19 رو به افزایش است و این در حالی است که در پروتکل های بهداشتی از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا صندلیی برای حضور متخصصان، مشاوران و روانشناسان در این ستاد، تعریف نشده است.

وی گفت: روانشناس با روان مردم سر و کار دارد بویژه مشاور و روانشناسان اجتماعی زیرا این افراد متخصص علل عدم همکاری بخشی از مردم در رعایت پروتکل های بهداشتی را شناسایی و می توانند همنوایی اجتماعی را ایجاد نموده و یک الگوی واحد در جامعه ارائه دهند.

شریفی اضافه کرد: چنانچه بتوان گروهی از افراد متخصص کارشناس یا حتی بخشی از اقشار هنرمند و ورزشکار جامعه را که در نزد مردم صندلی شناخته شده ای دارند و تا پیش از این در مواقع بحرانی و بزنگاهها در میان مردم بسیار تأثیرگذار هستند را گرد هم آورد و بدین طریق همنوایی اجتماعی و یکپارچگی در بکارگیری دستورالعمل های بهداشتی و روحی روانی که از سوی کارگزاران ستاد ملی مقابله با کرونا ارجاع می گردد، در بین افراد جامعه بکار بست.

این روانشناس بالینی اضافه کرد: چنانچه در تیم یا گروه هایی که از سوی ستاد برای مقابله با کرونا تشکیل می گردد، یک روانشناس اجتماعی حضور داشته باشد، حتماً راه های ملاحظه و مراقبت بیشتر مردم را معین و تذکرات لازم و ضروری را در این موقعیت حساس به مسئولین امر ارائه خواهد نمود.

وی تاکید نمود: می توان از یک روانشناس فرهنگی که با اقلیت ها، قوم ها و آداب و رسوم مناطق کشور آشنایی دارد، دعوت کرد تا با توجه به دیدگاه، اعتقادات، باورها و همچنین بافت فرهنگی حاکم در این مناطق، نظرات کارشناسی خود را ارائه کند تا بتوان برنامه های مقابله با ویروس کرونا را از این طریق با توجه به الگوهای محلی مناطق به سرعت اجرایی کرد.

شریفی توضیح داد: روانشناس فرهنگی و اجتماعی با حضور خود در ستاد ملی مقابله با کرونا نه تنها الگوهای اعتقادی، ارزش و ملاحظات فرهنگی، اجتماعی مناطق را به خوبی می شناسد بلکه با ارائه راهکارهای عملی و همچنین آموزش های لازم برای مقابله با اختلالات روحی و روانی که بیماری کرونا می تواند بر روی مردمان و اقشار مختلف کشور تاثیر گذارد، قطعاً آمار ابتلاء به این ویروس خطرناک کاهش چشمگیری داد.

این روان درمانگر گفت: ابتلا با کرونا به عنوان یک ویروس بسیار خطرناک، فارغ از آسیب های جسمی از جمله تنگی نفس و اختلال دستگاه گوارش در بین مبتلایان، به لحاظ شرایط خاصی که دارد می تواند به وسیله هوا و ترشحات دهان و بینی به سرعت دیگران را آلوده کند و این موقعیت خطرناک موجب شده که ترس و استرس واگیری این ویروس افراد جامعه را بویژه بیماران دارای اختلالات روانی را بیش از پیش درگیر کند.

وی گفت: تشخیص اختلالات و آموزش این دسته از بیماران برای مقابله با استرس و اضطراب ابتلا به ویروس کووید 19 از جمله وظایف متخصصان و روان درمانگران و روانشناسان است و از این رو پیشنهاد می گردد مسئولین ستاد ملی مقابله با کرونا در کنار دیگر اعضای خود، از وجود این افراد بهره برداری نمایند.

به گزارش خبرنگاران، از ابتدای شیوع کرونا در کشور(ابتدای اسفند 98) تا کنون 54 هزار و 946 نفر از هموطنان جان خود را از دست داده اند.

1071

منبع: ایرنا
انتشار: 15 بهمن 1399 بروزرسانی: 15 بهمن 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 3758

به "خبرنگاران ضرورت حضور روانشناس و روان درمانگر در کارگروه های مقابله با کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران ضرورت حضور روانشناس و روان درمانگر در کارگروه های مقابله با کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید