تغییر الگوی کشت از دیم به آبی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه

به گزارش دور زمین، مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی، گفت: 40 درصد مساحت کل دریاچه ارومیه آب دارد.

تغییر الگوی کشت از دیم به آبی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه

فرهاد سرخوش در گفت و گو با خبرنگار خبرنگاران اضافه نمود: با شروع بارشها و رها سازی آب پشت سد میزان حجم آب دریاچه افزایش می یابد و با بستن سردهنه رودخانه ها و سرازیر شدن آب به پیکره 60 درصد مساحت کل دریاچه آب خواهد داشت.

وی با بیان اینکه میزان رهاسازی آب به سمت دریاچه پس از تعیین مصارف کشاورزی و شرب تعیین می گردد اضافه نمود: پس از سپری شدن فصل کشاورزی در استان از آذرماه رهاسازی شروع و سردهنه های رودخانه های حوضه آبریز مسدود و تا اردبیشهت سال آینده رها سازی به سمت دریاچه ارومیه ادامه خواهد داشت.

سرخوش با ابراز تاسف از اینکه طبق آنالیز کارشناسان در زمینهای بالا دست در اطراف نازلو و باراندوز ارومیه توسعه اراضی کشاورزی رخ داده است اظهار کرد:طبق مصوبه هیات دولت هرگونه توسعه اراضی کشاورزی و تبدیل کشت دیم به آبی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه ممنوع است، ولی طبق بازدید میدانی و آنالیز ها با Gps تعیین شد در مناطق ذکر شده این تغییرات صورت گرفته که ضروری است جهاد کشاورزی استان با این تخلف به جد برخورد کند.

مدیردفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی با بیان اینکه تراز فعلی دریاچه ارومیه 1270.27 متر است اضافه نمود: تراز دریاچه در سال گذشته 1270.19 متر بوده که نشان از افزایش 8 سانتی متری تراز نسبت به مدت مشابه سال گذشته است.

سرخوش توضیح داد: وسعت دریاچه امروز 20 آبان سالجاری 1722.86 کیلومتر مربع است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 128 مترمربع افزایش داشته است، همچنین حجم فعلی آب دریاچه ارومیه یک میلیارد و 50 میلیون مترمکعب بیان کرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 11 فروردین 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 1210

به "تغییر الگوی کشت از دیم به آبی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تغییر الگوی کشت از دیم به آبی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید