آمریکا از کارکنان غیرضروری سفارتش در افغانستان خواست کابل را ترک کنند

به گزارش دور زمین، وزارت خارجه آمریکا به تعداد قابل توجهی از کارکنان باقیمانده سفارت خود در کابل دستور داد تا افغانستان را ترک کنند.

آمریکا از کارکنان غیرضروری سفارتش در افغانستان خواست کابل را ترک کنند

به نقل از یورونیوز، اقدام جدید این وزارتخانه در حالی انجام می شود که ارتش ایالات متحده فرایند خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان را سرعت بخشیده است. دستور جدید شامل خروج تمامی پرسنل می شود، البته با قائل شدن استثنا برای کسانی که شغل شان ایجاب می کند به لحاظ فیزیکی در افغانستان حضور داشته باشند.

هرچند این دستور خطاب به تعداد معینی از افراد صادر نشده است، با این حال موردی فراتر از حالت معمول بوده است چرا که چنین بخشنامه هایی معمولا فقط برای پرسنل غیرضروری مستقر در سفارت صادر می شود.

وزارت خارجه آمریکا همچنین در دستورالعمل به روز شده خود گفته است که شهفرایندان آمریکایی نباید به افغانستان سفر کنند و کسانی که آن جا هستند باید در اسرع وقت با پروازهای تجاری موجود خاک این این کشور را ترک کنند.

دستورالعمل جدید دو روز پس از آن اعلام می شود که ژنرال آستین میلر، فرمانده نیروهای نظامی آمریکایی در افغانستان گفت ارتش ایالات متحده عملیات عقب نشینی از این کشور را آغاز کرده و نیروهای امنیتی افغانستان باید آماده تحویل دریافت پایگاه ها شوند.

این اعلام به نوعی زودرس به شمار می رفت، چرا که طبق تقویم آغاز رسمی خروج 2500 تا 3500 نیروی آمریکا و 7 هزار نیروی ناتو یکم ماه مه معین شده بود.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا هفته گذشته اعلام کرد که تمامی نیروهای آمریکایی تا 11 سپتامبر 2021 از افغانستان خارج می شوند.

این موضوع نگرانی برخی از فرماندهان نظامی آمریکایی را برانگیخته است. ژنرال های نظامی می گویند نگران هستند این مسئله باعث قدرت دریافت بیشتر طالبان شود و دست دولت را هم در مذاکرات صلح با این گروه تضعیف کند.

این در حالیست که اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان روز پنجشنبه در یک سخنرانی در قندهار از خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان استقبال کرد و افزود: تعهد ما این است که با عزت این نیروهای خارجی را از کشور خارج کنیم. هیچ اتفاق ناگواری رخ نمی دهد. ما از وطن خود حفاظت کردیم و باز هم می کنیم.، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 1 خرداد 1400 بروزرسانی: 1 خرداد 1400 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 4290

به "آمریکا از کارکنان غیرضروری سفارتش در افغانستان خواست کابل را ترک کنند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمریکا از کارکنان غیرضروری سفارتش در افغانستان خواست کابل را ترک کنند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید