آمریکایی ها پس از شش سال مجددا رکود اقتصادی را تجربه خواهند کرد؟ دردسر کرونا برای ترامپ

به گزارش دور زمین، خبرنگاران:اقتصاد آمریکا پس از 23 فصل متوالی و نزدیک به شش سال رشد بی وقفه، در سه ماهه نخست سال جاری میلادی و تحت تاثیر شیوع ویروس کرونا در دام رکود افتاده است.

آمریکایی ها پس از شش سال مجددا رکود اقتصادی را تجربه خواهند کرد؟ دردسر کرونا برای ترامپ

به گزارش دور زمین به نقل از یورونیوز اقتصاددانان انتظار دارند، رشد تولید ناخالص ایالات متحده در انتها سال 2020 به منفی 4 درصد برسد، نرخی که به معنای انتها 11 سال رشد مستمر اقتصاد آمریکا خواهد بود. اقتصاد آمریکا در سال 2009 و در اوج بحران اقتصادی 9-2008 رکود 4.4 درصدی را تجربه کرده بود.

با اوج گیری شیوع ویروس کرونا در ماه مارس، دولت دونالد ترامپ به ناچار به اجرای سیاست قرنطینه و تعطیلی موقت مشاغل غیرضروری تن داد. بر همین اساس، شمار افرادی که طی پنج هفته گذشته و به دلیل رکود ناشی از شیوع ویروس کرونا شغل خود را از دست دادند به 26 میلیون نفر رسید. بدین ترتیب، نرخ بیکاری در ایالات متحده از 3.5 درصد در فوریه گذشته به 16 درصد در آوریل افزایش یافت.

خانوارهای آمریکایی نیز در حال کاهش هزینه های خود هستند؛ به طوری که شاخص فروش خرده فروشی ها در ماه مارس نزدیک به 9 درصد کاهش یافته که بزرگترین افت این شاخص از زمان شروع ثبت آن در سال 1992 محسوب می شود.

انتظار می رود وزارت بازرگانی آمریکا روز چهارشنبه، رشد تولید ناخالص داخلی این کشور در سه ماهه نخست سال 2020 را حدود منفی 5 درصد برآورد کند.

در چنین شرایطی، کارشناسان معتقدند که محرک پولی بانک مرکزی آمریکا و کمک های اقتصادی دولت در کوتاه مدت اثر بخش نخواهد بود و برای مشاهده تاثیر آنها باید تا سه ماهه سوم سال منتظر بود.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا نیز در نشست خبری اخیر خود وعده داده که رکود اقتصادی آمریکا در سه ماه سوم سال انتها می یابد و تا انتها 2020 رشد اقتصادی این کشور به سطحی باور نکردنی و رویایی خواهد رسید.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 4 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 2613

به "آمریکایی ها پس از شش سال مجددا رکود اقتصادی را تجربه خواهند کرد؟ دردسر کرونا برای ترامپ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمریکایی ها پس از شش سال مجددا رکود اقتصادی را تجربه خواهند کرد؟ دردسر کرونا برای ترامپ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید