آشنایی با عوارض جانبی واکسن کرونا

به گزارش دور زمین، این روزها با وجود این که هزاران نفر آماده دریافت واکسن جدید کرونا هستند و هزاران نفر دیگر هم با مشارکت در انجام آزمایش های بالینی واکسن های در دست فراوری، در کوشش برای یاری به همنوعان خود هستند، هنوز اطلاعات زیادی درباره عوارض جانبی احتمالی واکسن ها در دست نیست.

آشنایی با عوارض جانبی واکسن کرونا

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

به گزارش خبرنگاران، شرکت فایزر فاز سوم آزمایش های بالینی واکسن خود را با یاری 44 هزار داوطلب انجام داد و فهرستی از عوارض جانبی احتمالی شامل خستگی، لرز، از دست دادن اشتها، دردهای عضلانی و تعریق را در اختیار این افراد قرار داد.

از بین این داوطلبان 3.8 درصد پس از دریافت واکسن دچار گیجی و 2 درصد دچار سردرد شده اند. با وجود این، بعضی داوطلبان عوارض دیگری را تجربه نموده اند، برای مثال بازوی یکی از داوطلبان پس از تزریق واکسن زخم شده و روز بعد را کاملا با گیجی سپری نموده البته این شرایط تنها به مدت یک روز ادامه داشته و پس از آن به شرایط عادی بازگشته است.

به گفته دکتر پیتر چین هونگ یکی از متخصصان بیماری های عفونی در دانشگاه کالیفرنیا - سن فرانسیسکو، 25 تا 50 درصد از 75 هزار داوطلب که واکسن های مدرنا و فایزر را دریافت نموده، دچار عوارض جانبی شده اند. 15 درصد از این افراد دچار عوارض شدید شده و به بیش از یک روز زمان برای بهبود احتیاج داشتند.

وی این عوارض جانبی را در اثر فعال شدن سیستم ایمنی بدن و کوشش آن برای مقابله با یک عامل خارجی دانست و گفت: این عوارض به علت ورود ویروس به بدن نیست؛ زیرا اساسا در این واکسن ها ویروسی وجود ندارد.

این در حالی است که در پی ابتلای یکی از داوطلبان آزمایش واکسن آسترازنکا به التهاب ستون فقرات، آزمایشات بالینی این واکسن متوقف شد البته این موضوع به طور کامل توسط متخصصان مورد آنالیز نهاده شد و آزمایشات از سر گرفته شد، اما درباره این عارضه جانبی تقریبا هیچ اطلاعاتی در دست نیست.

در مورد واکسن مدرنا هم بیشترین عوارض جانبی پس از تزریق دومین واحد از واکسن گزارش شده و شامل گیجی (در 9.7 درصد از داوطلبان)، درد عضلات (در 8.9 رصد از داوطلبان)، درد مفاصل (در 5.2 درصد از داوطلبان)، سردرد (در 4.1درصد از داوطلبان) و سرخی محل تزریق (در 2 درصد از داوطلبان) بوده است. کمتر از 2 درصد از داوطلبان نیز دچار تب شدید شده اند.

جان سوارزبرگ یکی از متخصصان بیماری های عفونی دانشگاه کالیفرنیا- برکلی، معتقد است که عوارض جانبی واکسن ها معمولا ظرف 6 هفته پس از واکسیناسیون بروز می نمایند بنابر این اگر در طول 6 هفته پس از دریافت واکسن تغییرات قابل توجهی در شرایط سلامت دریافت نماینده آن رخ ندهد، تقریبا می توان مطمئن بود که قرار نیست واکسن عوارضی برای شخص داشته باشد.

منبع: ایرنا

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 17 دی 1399 بروزرسانی: 17 دی 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 3539

به "آشنایی با عوارض جانبی واکسن کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با عوارض جانبی واکسن کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید