پون دو گار (فرانسه) - دور زمین

پون دو گار (فرانسه)

پل و قنات پون دو گار (Pont du Gard) یکی از باشکوه ترین و شگفت انگیزترین سازه های دنیا است؛ یک نمونه خارق العاده از مهندسی دوران باستان و بعلاوه یکی از مجذوب نماینده ترین و زیباترین مکان های تماشای فرانسه. این پل آب گذر باشکوه که قدمتش به دوران رومی ها بر می گردد، از روی رودخانه گاردون عبور می نماید و از 3 ردیف طاق های روی هم تشکیل شده است. پل پون دو گار یکی از بهترین سازه های امپراتوری روم است، پلی که در حدود 2000 سال پیش ساخته شده است. تنها 5 سال طول کشید تا این پل 360 متری با ارتفاع 50 متر ساخته گردد. این پل بخشی از یک راستا 50 کیلومتری انتقال آب شامل قنات ها و تونل های زیرزمینی بود که آب زلال و تازه را از سرچشمه رودخانه اِر به شهر بسیار مهم رومی یعنی نیمس می رساند. حالا در این زمانه مسافران تور فرانسه این فرصت خارق العاده را دارند تا از این سازه شگفت انگیز تماشا نمایند و با تاریخ مجذوب نماینده این سرزمین و بعلاوه قاره اروپا به طور کلی بیشتر آشنا شوند.

پون دو گار (فرانسه)

3 ردیف از طاق های پشت سر هم، روی همدیگر سوار شده اند و عرض رودخانه گاردون را طی نموده اند؛ بالاترین ردیف طاق های پل پون دو گار محل عبور آب بوده است. این راستا سرپوشیده بوده و دیواره هایش با یک عایق ضد آب پوشانده شده بوده اند. دو ردیف طاق پایینی برای پشتیبانی و نگه داشتن راستا بالایی ساخته شده بودند. برای مسافران تور فرانسه مهم ترین بخش این بازدید مطمئنا خود آب گذر خواهد بود اما در این مجموعه جاذبه های خیلی بیشتری هم وجود دارند؛ بنابراین می توانید به راحتی یک روز کامل را در اینجا به گشت و گذار بپردازید. اتومبیل خود را در محوطه بزرگ پارکینگ پارک نموده و تابلوها را دنبال کنید تا به محل پل پون دو گار برسید. یک کافه، یک فروشگاه و یک موزه هم در اینجا وجود دارند.

به مسافران تور فرانسه توصیه می کنیم بازدید خود را از موزه پون دو گار آغاز نمایند، جایی که با وجود نمونه های میزان واقعی، نمایشگاه های چند رسانه ای، توضیحات به زبان های مختلف و یک فیلم کوتاه شما می توانید از تاریخ این پل اطلاعاتی کامل و جالب توجه را به دست آورید. این موزه بعلاوه نقشه های بزرگی دارد که بر روی آن ها اصلی ترین پل های آب گذر رومی در تمام قلمرو آن امپراتوری باستانی نشان داده شده اند. اما بخش اصلی موزه به نحوه ساخته شدن پون دو گار اختصاص دارد؛ در اینجا شما می توانید ببینید که چطور سنگ ها از معادن استخراج شده اند و چگونه کل راستا این کانال آبی با فناوری آن دوران شکل گرفته است.

اگر در تابستان به تور فرانسه بروید خوش شانس خواهید بود، چرا که در این فصل بخش بالایی پل به روی عموم باز می گردد. شما می توانید در امتداد راستا آب پیاده روی کنید و ببینید که چطور رسوب های آهکی بر دیوارها نقش بسته اند و در طول قرن ها میزان کانال را کوچکتر نموده اند. وقتی به آن سوی پل برسید با یک چشم انداز کاملا متفاوت روبه رو خواهید شد. تابلوها را دنبال کنید و به پایین تپه بروید تا به ساحل برسید. یک رستوران خوب در آنجا واقع شده است که در سال 1865 تاسیس شده است. در تراس این رستوران نشسته و در حال نوش جان کردن غذایتان از چشم انداز باشکوه پل پون دو گار لذت ببرید. راستا برگشت را می توانید از پل قرن هجدهمی اضافه شده به پون دو گار طی کنید و نام ها، تاریخ ها و علامت هایی را ببینید که به وسیله سازندگان این پل و بعلاوه تعمیرکارانی که پل باستانی را بازسازی نموده بودند ایجاد شده اند.

پل پون دو گار در سال 1703 بازسازی شده بود اما در دهه 1740 تصمیم گرفته شد تا یک پل تازه در کنار طاق ها ساخته گردد تا محلی برای عبور و مرور مردم و اسب ها به وجود آید. حالا این سنگ ها به خوبی با باقی پل ترکیب شده اند و گویی بخشی از ساختار اصلی هستند، اما در آن موقع این کار با انتقادهای فراوانی همراه بود. الکساندر دوما در آن موقع نوشت:"این پل برای 18 قرن حفظ شده بود تا به این لحظه برسد و این طور به آن بی احترامی گردد؛ پلی که بربرهای قرن پنجم به خودشان جرات نداده بودند به آن اندکی صدمه بزنند."

وبسایت
pontdugard.fr/en
هزینه ورودی
10 یورو
انتشار: 13 آبان 1400 بروزرسانی: 13 آبان 1400 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 352

به "پون دو گار (فرانسه)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پون دو گار (فرانسه)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید