صومعه های متئورا (یونان) - دور زمین

صومعه های متئورا (یونان)

مجموعه صومعه های متئورا (Meteora) در مرکز یونان و در میان کوهستان‌هایی بسیار عجیب و تماشایی بر لبه‌های صخره‌هایی سنگ‌آهکی قرار گرفته‌اند. در قرن‌های گذشته این صومعه‌ها، به راهبان و راهبه‌ها آرامش و سکوت بی‌نظیری را ارائه می‌دادند و آنها را در مقابل مزاحمت‌های رهگذران و مهاجمان در امان نگه می‌داشتند. امروزه اما صومعه‌های اورتودوکس متئورا به برخی از محبوب‌ترین مکان های دیدنی یونان تبدیل شده‌اند. وجود صخره‌های عمودی و سر به‌فلک‌کشیده، در حالی که با زمین‌های مسطح اطرافشان احاطه شده‌اند، منظره‌هایی خارق‌العاده را پدید آورده‌اند. منظره‌های صومعه های متئورا منبع الهام تعداد بی‌شماری سریال و فیلم سینمایی بوده است، از جمله قلمرو ایری در سریال فوق‌العاده مشهور بازی تاج و تخت. متئورا به فاصله چند ساعت از شهر آتن و در فلات تسالیا قرار گرفته است؛ نزدیک‌ترین شهر به صومعه‌ها شهر کالامباکا است. بسیاری از مسافران تور یونان برای دیدن تمام جاذبه‌های این منطقه یک شب را در این شهر کوچک می‌مانند.

صومعه های متئورا (یونان)

در قرن چهاردهم میلادی راهب بزرگ، آتاناسیوس کوینوویتیس گروهی از ملتزمین خود را از قله آتوس به متئورا آورد، تا گروهی از زاهدان تارک دنیا که در این منطقه یک پناهگاه مذهبی برای خودشان ساخته بودند را پیدا کند. او به شدت تحت تاثیر توانایی‌های صخره‌نوردی این زاهدان گوشه‌نشین قرار گرفت؛ توانایی‌هایی که به آنها اجازه می‌داد در غارها و شکاف‌های صخره‌های کوهستانی زندگی کنند. او در اینجا فرصتی عالی در پیش رویش دید تا یک صومعه بسازد، جایی که پیروانش بتوانند در آرامش کامل عبادت و تفکر کنند. با کمک گرفتن از زاهدان مقیم این منطقه، بازدیدکنندگان جدید کوهستان‌های اطراف را تحت تسلط خود گرفتند و شروع کردند تا پناهگاه مقدس خودشان را بسازند؛ به این صورت بود که بین سال‌های 1356 تا 1372، اولین صومعه متئورا شکل گرفت.

متئورا به معنی معلق در آسمان است؛ کافی است در تور یونان از این صومعه‌های قرار گرفته بر لبه‌های صخره‌ها دیدن کنید تا متوجه دلیل این نامگذاری بشوید. در طول دوران‌های مختلف، 24 صومعه در منطقه متئورا ساخته شدند؛ جایی که صخره‌های عمودی و غیر قابل دسترسی، از ساکنانشان در برابر مهاجمان آن پایین محافظت می‌کردند. شبکه‌ای از طناب‌ها، قرقره‌ها، سبدها و نردبان‌ها استفاده می‌شدند تا عبادت‌کنندگان و آذوقه و مواد مورد نیاز راهبان را به صومعه‌ها برسانند. با این رویه از دسترسی هر کسی که تهدید به حساب می‌آمد، جلوگیری می‌شد. این روش جواب داد و راهبان اورتودوکس به راحتی از قرن‌ها جنگ در امان ماندند. امروزه تنها 6 صومعه از صومعه های متئورا باقی مانده‌اند. هنوز هم راهبان و راهبه‌ها در اینجا زندگی می‌کنند و با مهمان‌نوازی معروف یونانی از بازدیدکنندگان و مسافران تور یونان پذیرایی می‌کنند.

بهترین زمان برای رفتن به صومعه های متئورا در تور یونان

تابستان زمانی است که گروه‌های عظیم توریست‌های تور یونان به این منطقه می‌آیند. مسیرها، هتل‌ها و رستوران‌ها همگی پر هیاهو و سرزنده هستند. در این وقت از سال شلوغی شهر کالامباکا به راحتی حس می‌شود، با این حال دهکده کاستراکی در همان نزدیکی، فضای آرام‌تر و خلوت‌تری را به گردشگران علاقه‌مند به تجربه حال و هوای خاص صومعه های متئورا ارائه می‌دهد. روزهای طولانی و دمای بالای هوا، ماه‌های تابستانی را به زمان‌هایی ایده‌ال برای رفتن به متئورا تبدیل می‌کنند. با این حال در کشوری که در تمام طول سال آب و هوایی معتدل دارد، زمستان هم زمانی خوب برای رفتن به این منطقه به حساب می‌آید، این بار البته بدون شلوغی جمعیت گردشگران تابستانی و تجربه صومعه‌های تقریبا خالی و قیمت‌های پایین هتل‌ها.

انتشار: 13 آبان 1400 بروزرسانی: 13 آبان 1400 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 368

به "صومعه های متئورا (یونان)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صومعه های متئورا (یونان)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید