دیوار لنون پراگ (جمهوری چک) - دور زمین

دیوار لنون پراگ (جمهوری چک)

سال‌ها است که دیوار لنون پراگ (Lennon Wall) رنگین‌کمانی از رنگ‌های سرزنده و پیام‌های صلح در شهر پایتخت است، جایی که هنرمندان، مردم محلی، توریست‌های تور جمهوری چک و علاقه‌مندان به هنر گرافیتی (نقاشی خیابانی) را به خود جذب می‌کند. از زمان کشیده شدن اولین نقاشی بر رویش، دیوار لنون پراگ به محلی برای هنرمندان برای بیان دغدغه‌ها، اعتراض‌ها یا دلنوشته‌هایشان و همچنین پاتوقی محبوب در میان جوان‌های شهر تبدیل شده است. با وجود تلاش‌های متعدد برای پاک کردن و سفید کردن دیوار، نقاشی‌ها همچنان روی آن کشیده می‌شوند. در شهری که برای ساختمان‌های باشکوه تاریخیش مشهور است، گشت و گذار در کوچه‌پس‌کوچه‌های آن و دیدن دیوار جاون لنون فرصتی بی‌نظیر به گردشگران می‌دهد تا با روی دیگر این شهر و فرهنگ نسل جدید ساکنانش آشنا شوند.

دیوار لنون پراگ (جمهوری چک)

دیوار لنون پراگ یکی از جذاب‌ترین مکان های دیدنی این شهر در بین مسافران تور جمهوری چک است، کسانی که به اینجا می‌آیند تا با پس‌زمینه دیوار در پشت سرشان عکس‌های یادگاری بگیرند. البته تاریخ شکل گرفتن این دیوار هم به اندازه نقاشی‌ها و طرح‌های رویش جذاب است. دیواری که حالا با نام دیوار لنون شناخته می‌شود، بخشی از ساختمان شوالیه‌های مالت است. از 1948 به آن سو اینجا محلی برای نوشته‌های اعتراضی مردم علیه حکومت کومونیستی بود. به نظر می‌آید این دیوار به خاطر قرار داشتن روبه‌روی سفارت فرانسه برای این کار انتخاب شده بود؛ مردم فکر می‌کردند شانس کتک خوردنشان توسط پلیس در اینجا کمتر است، اگر ماموران احتمال می‌دادند توسط خارجی‌ها دیده می‌شوند. در دهه 1960 این دیوار با نام دیوار گریان مشهور شده بود و همچنان با نوشته‌های اعتراضی پوشیده شده بود، با وجود این که مسئولان به طور مداوم آن را سفید می‌کردند.

بعد از کشته شدنش در 8 دسامبر 1980، جاون لنون به قهرمانی صلح‌طلب برای بسیاری از جوانان چک تبدیل شد. کشته شدن او همه چیز را تغییر داد؛ حالا دیوار گریان بهترین مکان برای نشان دادن سوگواری و اعتراض به کشته شدن او بود. اولین بار، تصویری از جاون لنون چند وقت بعد از کشته شدنش در همان دسامبر سال 1980 توسط شخصی ناشناس بر روی این دیوار کشیده شد. خیلی زود این دیوار به مکان اصلی کشیدن گرافیتی‌های سیاسی و همچنین مرتبط به گروه بیتل‌ها شامل بخش‌هایی از شعرهای آنها تبدیل شد. از سال 1990 به بعد شوالیه‌های مالت اجازه رسمی کشیدن گرافیتی را بر روی این دیوار صادر کردند. بعد از تغییرات سیاسی در این کشور و ورود گردشگران بیشتر، دیوار لنون پراگ به یکی از محبوب‌ترین مکان های دیدنی پایتخت در بین مسافران تور جمهوری چک به خصوص جوان‌ترها تبدیل شد.

حوادث مختلفی موجب آسیب دیدن دیوار لنون پراگ شده‌اند. یکی از مشهورترین این وقایع در 14 آگوست 2002 روی داد، زمانی که بزرگترین سیل در 100 سال گذشته شهر را درنوردید و موجب فروریختن بخش‌هایی از دیوار شد؛ خرابی مدتی بعد تعمیر شد. در نوامبر سال 2014 گروهی از دانشجویان معترض دیوار لنون پراگ را به طور کامل سفید کردند و نوشته "دیوار تمام شده است" را روی آن نوشتند. خیلی طول نکشید که نقاشی‌ها و نوشته‌ها روی دیوار ظاهر شدند و عبارت "دیوار تمام شده است" به "جنگ تمام شده است" تغییر داده شد. دیوار لنون پراگ همچنان تنها مکان در شهر که کشیدن گرافیتی در آنجا قانونی است باقی مانده است. شما هم در تور جمهوری چک خود، در تورهای پیاده‌روی شهری فرصت دیدن این دیوار جذاب و پر حاشیه را از دست ندهید.

انتشار: 30 فروردین 1400 بروزرسانی: 17 آبان 1400 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 69

به "دیوار لنون پراگ (جمهوری چک)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیوار لنون پراگ (جمهوری چک)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید